Ogromny wybór tkanin dywanowych daje dużo możliwości urządzenia wnętrza na miarę własnych marzeń – wielbiciele retro mogą przebierać w dywanach wzorzystych, wielbiciele nowoczesnych wystrojów mogą przebierać wśród dywanów sznurkowych i z krótkim włosiem, a ci, którzy chcą w swoich pomieszczeniach komfortu i wygody – mają do wyboru mnóstwo dywanów typu shaggy. Podczas wyboru dywanu, warto zastanowić się nad kwestią czyszczenia go, bowiem dywan tak długo pozostanie ozdobą wnętrza, jak długo będzie czysty.

Czyszczenie dywanów

Regularne odkurzanie i trzepanie dywanów jest koniecznością – podczas czynności ze struktur materiałów usuwane są roztocza, kurz, stałe zanieczyszczenia. Z kolei zabrudzenia i zanieczyszczenia, które wniknęły w materiał, zaschły na jego splotach, usuwane są podczas prania.

Pranie dywanów

Można prać ręcznie, a można prać używając profesjonalnego sprzętu. Specjalistyczne odkurzacze można kupić (jest to niemały wydatek, na potrzeby domowe raczej nieopłacalny), wypożyczyć, a można zawołać firmę, która taki odkurzacz posiada.

Oferta jest szeroka, ale jak zawsze warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość urządzenia. Dobry odkurzacz powinien mieć dobrą moc, długi kabel zasilający, powinen być wyposażony w różnego rodzaju ssawki i końcówki (turboszczotki, dyszeęspryskująco-odsysającą). Dobry odkurzacz powinien mieć wszystkie funkcje, które nas interesują (np. zbieranie rozlanych płynów, czyszczenie twardych powierzchni), pobierać mało energii oraz cicho pracować. Dobry odkurzacz to odkurzacz, który posiada niezbyt wielkie rozmiary, a także wygodne uchwyty umożliwiające wygodne przeniesienie sprzętu.

Wybór odkurzacza do prania dywanów nie jest łatwy – nawet czołowi producenci posiadają po kilka modeli urządzeń. Warto więc przed zakupem sprawdzić dostępne rankingi takich odkurzaczy, opinie klientów, przejść się do punktu sprzedaży i na własne oczy przekonać się jak takie urządzenie działa.