Praca opiekuna w domu opieki społecznej polega m.in. na:

  • współpracy z lekarzami, rehabilitantami, terapeutami, rodziną pensjonariusza,
  • pomocy i towarzyszeniu podopiecznemu w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych,
  • mobilizacji podopiecznego do aktywnego uczestnictwa w rehabilitacji, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz do rozwijania zainteresowań,
  • uczestnictwie w rehabilitacji,
  • udzielaniu wsparcia psychicznego,
  • udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Praca opiekuna w domu pomocy społecznej nie jest ani łatwa, ani prosta, a czasem nawet nie jest przyjemna – kontakt z osobami w podeszłym wieku, umęczonymi chorobami, zmagającymi się z samotnością lub opuszczeniem, pokrzywdzonymi przez los wymaga dużej cierpliwości, wrażliwości, odpowiedzialności i odporności.

Czy taka praca się opłaca? Ile zarabia opiekun w domu pomocy społecznej?

Opiekun zatrudniony w DPS zarabia mniej niż opiekun zatrudniony w podmiocie leczniczym. Dysproporcje płac w ramach tej samej grupy zawodowej są coraz większe (wprowadzona podwyżka płac dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i innych pracowników podstawowej działalności nie obejmuje pracowników domów pomocy), zatem trudno się dziwić, że samorządy obawiają się, że opiekunowi zaczną szukać pracy gdzieś indziej. Nadzieją dla wszystkich jest szykowana nowelizacja ustawy, która umożliwi domom pomocy społecznej przekształcenie w podmioty lecznicze i wyrównanie płac.

Jak w tej chwili wyglądają zarobki opiekunów?

Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale pensja zdecydowanej większości opiekunów w domach pomocy społecznej plasuje się w granicach najniższej krajowej. Jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni na korzyść opiekunów, możemy być prawie pewni, że poszukają pracy tam, gdzie ich umiejętności i doświadczenie zostaną odpowiednio docenione i opłacone. A to w starzejącym się społeczeństwie oznacza jedno – nie będzie miał nam kto szklanki z wodą podać.