Teatr do wyjątkowe miejsce, które w dalszym ciągu cieszy się dużym powodzeniem – mimo popularności kina oraz serwisów umożliwiających oglądanie filmów w domowym zaciszu. Udając się do takiego obiektu, możesz poczuć jego niepowtarzalną atmosferę oraz wczuć się w przedstawianą sztukę. W dawnych czasach wyjście do teatru było nawet przyrównywane do wizyty w świątyni – nic dziwnego, że należy założyć na tę okazję formalny strój. Jaki? Poznaj nasze wskazówki.

Wyjście do teatru – jak się ubrać?

Kilkadziesiąt lat temu kobiety do teatru ubierały się w wytworną suknię. Obecnie w dalszym ciągu należy ubrać się na tę okazję wyjątkowo, jednak standardy nieco uległy zmianie. Obecnie wyjście do teatru w sukni balowej byłoby nawet uznane za przesadę. A więc, czy do teatru można iść w dżinsach? Zdecydowanie nie, jednak niż nie stoi na przeszkodzie, abyś ubrała się w spodnie. Powinny jednak być eleganckie, na przykład w kant, utrzymane w czarnym kolorze. Możesz je połączyć z bluzką z lejącego się materiału, takiego jak wiskoza czy jedwab. Dobrym wyjściem jest włożenie na siebie ubrania z tkanin takich jak welur czy aksamit. Panie często zakładają na tę okazję koktajlowe sukienki albo spódnicę ołówkową z żakietem. Pamiętaj jednak, że jeżeli dostałeś zaproszenie na nieco bardziej wyjątkową okazję, na przykład premierę, być może informuje ono, czy wymagany jest dress code. Określenie black tie oznacza, że panie powinny założyć suknię wieczorową – czyli długą utrzymaną w stonowanym odcieniu.

W czym do teatru mężczyzna?

Jak do teatru powinni ubrać się panowie? Z pewnością w grę nie wchodzi swobodny causalowy strój – odpadają więc takie elementy garderoby, jak dżinsy, spodnie materiałowe, koszulki polo czy tenisówki. Z drugiej strony, nie musisz popadać w drugą skrajność i zakładać smoking. Obecnie zasady dress code’u są znacznie luźniejsze i tak naprawdę na taką okazję nie jest wymagany nawet garnitur, chociaż ubranie go nie będzie modowym faux pas. Na spektakle Łódź z powodzeniem możesz ubrać eleganckie spodnie garniturowe oraz dopasowaną do nich koszulę. Krawat i mucha nie są koniecznością. Na górę możesz narzucić marynarkę – utrzymaną w tym samym charakterze lub kontrastową, na przykład w kratę. Do tego przyda się pasek oraz buty – najlepiej czarne lub brązowe wykonane z licowej skóry. Pamiętaj jednak, że jeżeli udajesz się na premierę, lepiej jest założyć nieco bardziej elegancki strój – na przykład garnitur w czarnym lub granatowym kolorze, a do tego dodatki takie jak krawat i poszewka.