Prześwietlenie RTG to jedno z najstarszych i najbardziej znanych sposób badania lekarskiego na świecie. Powstało na przełomie XIX i XX w. Badanie rentgenowskie zawdzięcza swoją nazwę od nazwiska naukowca Wilhelma Röntgena. Wynalazek znacznie ułatwił pracę współczesnym lekarzom, ponieważ dzięki niemu można nieoperacyjnie zobaczyć kości oraz organy ludzkiego organizmu. Rentgen na zawsze zmienił medycynę, większość ludzi na świecie była już poddana temu badaniu.

Jak się przygotować do badania RTG?

Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedynie przy robieniu zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej czy miednicy, na pacjenta w tych okolicach nakłada się substancję poprawiającą jakość zdjęć. Zaleca się również nie zażywanie posiłków 6 godzin przed badaniem jamy brzusznej.

Kiedy wykonuje się prześwietlenie?

Stosuje się go jako narzędzie diagnostyczne. Prześwietleniem rentgenowskim można zobaczyć złamania, zwichnięcia i pęknięcia kości. Pod tym względem używa go się w stomatologii. Po zrobieniu zdjęcia RTG, dentysta może zbadać czy do zęba nie wdała się próchnica lub czy pacjent nie posiada ubytków w uzębieniu. Co ważne, pod wpływem prześwietlenia można również zobaczyć stany zapalne narządów wewnętrznych oraz możliwe zmiany nowotworowe. To pomaga szybciej zdiagnozować, a co za tym idzie, szybciej wyleczyć pacjenta.

Jak wygląda badanie prześwietleniem rentgenowskim?

Przed badaniem pacjent musi założyć specjalny fartuch zrobiony z kauczuku i elementów ołowianych. Przy wykonaniu zdjęcia nie dozwolona jest wszelkiego rodzaju biżuteria, ponieważ mogą zniekształcić obraz. W zależności od tego, która część ciała jest prześwietlana, pacjent przybiera odpowiednią pozycje zgodnie z instrukcjami radiologa.

RTG z kontrastem

Przykładem zastosowania prześwietlenia z kontrastem jest badanie nerek oraz układu moczowego. Środek kontrastujący podaję się przez wenflon. Środek dostaje się do nerek, dzięki czemu można uzyskać wyraźnie zdjęcie rentgenowskie tego narządu. Jednak, środek może wywołać reakcję alergiczną, poza tym pacjent, który poddaje się RTG z kontrastem poddawany jest badaniu, w celu ustalenia czy jego nerki przyjmą z powodzeniem środek kontrastujący.

Niebezpieczeństwa związane z promieniowaniem

Jest niestety niebezpiecznie dla człowieka. Może spowodować nowotwór, mutacje genetyczne, a nawet bezpłodność. To dlatego pacjentowi nakłada się specjalny fartuch, a radiolog opuszcza pokój w czasie robienia zdjęcia. Z tego samego powodu prześwietleniu nie mogą poddać się kobiety w ciąży. Promieniowanie jest śmiertelnym zagrożeniem zarówno dla matki jak i nienarodzonego dziecka.