Drożność tętnic i żył ma kluczowe znaczenie dla dostarczenia prawidłowej ilości tlenu do  wszystkich organów i komórek organizmu. Zakłócenia w przepływie krwi powodują m.in. choroby cywilizacyjne, niewłaściwa dieta, nałogi, brak aktywności fizycznej. W przypadku występowania bólu i obrzęków nóg, bólu w klatce piersiowej, nagłej utraty przytomności, szumu w uszach, zaburzeń widzenia lub pamięci, gdy zachodzi podejrzenie pojawienia się choroby układu krwionośnego (np. niedomykanie zastawek żylnych, zwężenie żył i tętnic), a także w profilaktyce stosuje się bezinwazyjną metodę diagnostyczną – USG Doppler.

USG Dopplerowskie jest badaniem, które pozwala ocenić stan tętnic i żył – ich przekrój, wydolność, szybkość przepływu krwi. Dzięki wykorzystaniu efektu Dooplera (wysyłanie i odbijanie fal ultradźwiękowych), na ekranie aparatu ultrasonograficznego widać wszelkie zmiany w układzie krwionośnym. Dodatkowo podczas badania słychać charakterystyczny dla przepływu krwi dźwięk. Zmiany w jego natężeniu są dla diagnosty znakiem, że w danym miejscu doszło do zmian w naczyniach krwionośnych. W pełni bezpieczne i nie dające skutków ubocznych badanie jest szeroko stosowaną metodą. Istnieją różne rodzaje badań USG Doppler:

  1. USG Doppler o fali ciągłej lub o fali pulsacyjnej – określa zmiany zachodzące tylko w natężeniu płynącej krwi,
  2. USG Duplex Doppler – obrazuje naczynia krwionośne oraz otaczające je tkanki,
  3. Kolorowe USG Doppler – w zależności od kierunku przepływu krwi i jej szybkości obrazuje płynącą krew w kolorze czerwonym lub niebieskim.

Przy współpracy z: https://terapia.lodz.pl/134-usg-zyl-i-tetnic