Regularne wizyty u ginekologa są niezwykle ważne – dzięki nim można zapobiec poważnym chorobom, w tym nowotworom narządów płciowym. Jak jednak wiadomo, mogą one być dużym przeżyciem – szczególnie, jeżeli czeka nas pierwsze wizyta u ginekologa. Jak więc się do niej przygotować?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Rutynowa wizyta w gabinecie ginekologicznym nie powinna wzbudzać przerażania. Lekarz na początku przeprowadza z pacjentem wywiad i zadaje kilka pytań – między innymi o rozpoczęcie miesiączkowania, współżycie seksualne lub przebieg miesiączki. Chociaż pytania te mogą być trochę krepujące, w takiej sytuacji liczy się szczerość. Następnie może on przeprowadzić badanie ginekologiczne. Pacjentka udaje się wtedy do łazienki lub za specjalny parawan, aby rozebrać się od pasa w dół, a następnie zajmuje miejsce na specjalnym fotelu.

Jeżeli jest jeszcze dziewicą lekarz przeprowadza jedynie badania USG, aby nie doszło do przerwania błony dziewiczej. Natomiast u kobiet, które współżyły wykonuje badanie przezpochwowe, umieszczając wewnątrz wziernik, za pomocą którego może zauważyć wszelkie nieprawidłowości. W trakcie wizyty może też zbadać szyjkę macicy za pomocą palców lub pobrać wymaz z pochwy do badania cytologicznego.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty? 

Kiedy należy zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa? Jeżeli nie odczuwamy żadnych niepokojących symptomów, można to zrobić dopiero przed rozpoczęciem współżycia. Wiele kobiet decyduje się na wizytę po uzyskaniu pełnoletności. W przypadku problemów z miesiączkowaniem, bólów brzucha lub innych problemów ze zdrowiem intymnym do lekarza powinny się zgłosić nawet młodsze dziewczynki, lecz spotkanie takie odbywa się w towarzystwie rodzica lub opiekuna.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Nie trzeba przygotowywać się do niej jakoś specjalnie. Warto jedynie wcześniej się podmyć, a następnie założyć spódnice lub sukienkę – co znacznie ułatwi wykonanie badania i zaoszczędzi stresu.