Boczne skrzywienie kręgosłupa, potocznie nazywane skoliozą dotyka miliony osób na całym świecie. Nieznane jest pochodzenie aż 80% wszystkich przypadków, podczas gdy 20% można przypisać genom, zaburzeniom nerwowo-mięśniowym czy nieprawidłowej postawie. Jest to przypadłość, która potrafi znacząco obniżyć komfort życia chorych. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest skolioza?

Skolioza to przypadłość polegająca na trójwymiarowej deformacji tułowia i kręgosłupa. Obserwuje się skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poziomej, co sprawia, że kręgosłup chorego przyjmuje formę litery S. Na powstawanie skoliozy wpływ ma brak aktywności fizycznej oraz przyjmowanie nieprawidłowej postawy. Najczęściej jej pierwsze objawy obserwuje się u dzieci w wieku szkolnym. Wyróżnia się skoliozę wczesnoszkolną u dzieci do 3 roku życia, dziecięcą od 3 do 10 roku życia oraz młodzieńczą, która dotyka nastolatków w okresie intensywnej fazy wzrostu.

Skolioza może przyjąć formę funkcjonalnej i strukturalnej. Tej pierwszej zwykle towarzyszy skrócenie jednej kończyny oraz przykurcze przywiedzeniowe i odwiedzeniowe biodra. Często jest ona odwracalna, jeżeli nie została ignorowana przez wiele lat. Natomiast skolioza strukturalna jest bardziej utrwalona i pociąga za sobą zniekształcenia klatki piersiowej, przyczyniające się do upośledzenia krążenia i oddychania.

Skolioza – leczenie i zapobieganie

W obecnych czasach mimo rozwoju medycyny nie ma lekarstwa, które skutecznie mogłoby wyleczyć skoliozę. Najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne oraz ćwiczenia, które pomagają pokonać przykurcz mięśni odwodzących w stawie biodrowym oraz zapobiegające usztywnieniu kręgosłupa piersiowego. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania skoliozie jest regularna aktywność fizyczna, nieobciążanie zbytnio kręgosłupa oraz zachowywanie prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze. Należy unikać noszenia plecaka na jednym ramieniu lub ćwiczeń, w których następuje skręcanie kręgosłupa.