Szybkie tempo życia oraz problemy sprawią, że wiele osób odczuwa obniżenie jakości życia, wyczerpanie emocjonalne lub nadmierny lęk. Gdy przez dłuższy czas nie potrafimy poradzić sobie z negatywnymi emocjami oraz stresem warto poszukać pomocy u specjalisty. Wizyta u psychologa nie musi wiązać się z przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Niekiedy lekarz skieruje nas na psychoterapię, która przywróci nam energię oraz chęci do życia. Co warto wiedzieć o rodzajach oraz metodach psychoterapii?

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia jest swojego rodzaju „podróżą w głąb siebie”. Jej celem jest wypracowanie nowych wzorców i zachowań, które wpłyną na polepszenie jakości życia. Oduczenie nieprawidłowych reakcji, zmiana sposobu myślenia oraz nabycie umiejętności, aby skutecznie rozwiązywać problemy to również niektóre z założeń psychoterapii. Stosuje się ją więc nie tylko do leczenia zaburzeń, ale w większości przypadków właśnie do poprawy zdolności radzenia sobie w ciężkich i kłopotliwych sytuacjach.

Rodzaje i metody psychoterapii

Istnieje wiele różnych metod psychoterapii. Jej rodzaje dopasowuje się do konkretnego przypadku. Psychoterapia może różnić się założeniami teoretycznymi, podejściem specjalisty, sposobem prowadzenia oraz źródłem inspiracji.

Możemy wyróżnić między innymi:

  • Terapie poznawczo- behawioralną – to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów psychoterapii. Wywodzi się z przeświadczenia, że różnego rodzaju zaburzenia to rezultat wyuczonych reakcji na konkretne bodźce. Celem terapii jest udzielenie pomocy w zmianie sposobu myślenia.
  • Terapię humanistyczną – tego rodzaju psychoterapia Pruszków zakłada, że każdy ma w sobie ogromny potencjał, tylko potrzebuje pomocy, aby go w pełni wykorzystać. Pacjenta traktuje się więc z ogromnym zrozumieniem oraz empatią. To skuteczny sposób na stany lękowe, depresję czy zaburzenia odżywiania.
  • Psychoterapię systemową – celem tej terapii jest zwiększenie radości z życia oraz wykazanie jak wykorzystać wewnętrzną siłę do rozwiązywania problemów. Psychoterapia tego rodzaju pomaga wyeliminować wewnętrzne konflikty.