Sekret idealnego makijażu leży w krokach poprzedzających nałożenie pierwszego kolorowego produktu. Odpowiednie przygotowanie cery i wybór bazy są kluczowe dla nieskazitelnego i długotrwałego efektu. W jaki sposób przygotować skórę, by wyglądała naturalnie i promiennie?

Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie, nie tylko naskórka, ale i głębszych warstw skóry. By to osiągnąć istotna jest odpowiednia dieta i wysoka podaż płynów. Pijąc wodę często, małymi porcjami w ciągu dnia, nie dopuszczamy do odwodnienia, które jest największym wrogiem nie tylko zdrowia, ale i kondycji skóry. „Suche skórki” nieestetycznie odznaczają się i zwracają uwagę na makijaż, przez co traci on na naturalności. W ich usunięciu może pomóc regularnie przeprowadzany peeling. Optymalna częstość to 1-2 razy w tygodniu. Dla skóry wrażliwej najbardziej polecane są peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają mechanicznie naskórka. Oprócz wewnętrznego odżywiania, należy również zadbać o pielęgnację zewnętrzną. Kluczowe jest odpowiednie dobranie produktów do typu cery. Nie można zapominać, że nawet skórę tłustą powinno się nawilżać. Pod sam makijaż jednak warto wybrać krem o lżejszej konsystencji, który łatwo się wchłania i nie pozostawia filtra. Po umyciu buzi i nałożeniu kremu, odczekujemy aż się wchłonie i przechodzimy do kolejnego kroku – bazy.

Baza to produkt przydatny, ale niekonieczny. Gdy jest odpowiednio dobrana, potrafi znacząco przedłużyć trwałość makijażu. Jest to zazwyczaj płynny kosmetyk, choć spotyka się również mineralne bazy w kamieniu. Nie są one jednak polecane do skóry suchej. Bazy silikonowe mają zdolność wnikania w pory i wyrównywania powierzchni, co ujednolica kolejne warstwy. Na rynku dostępne są również bazy koloryzujące, które korygują niedoskonałości. Baza zielona neutralizuje zaczerwienienia, natomiast pomarańczowo-brzoskwiniowa jest idealna do cery z przebarwieniami. Osoby, które szukają efektu rozświetlenia, powinny zdecydować się na bazy z drobinkami.

Efekt końcowy i trwałość makijażu zależy od kilku pierwszych kroków, zatem warto starannie je wykonać.