Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele rodzajów smarowideł do chleba. Oprócz masła i margaryny, popularne stają się również „miksy”, czyli mieszanki wymienionych wcześniej produktów. Stojąc przed wyborem najlepszej opcji, warto zastanowić się nad składami tłuszczów do smarowania.

Masło to produkt, którego skład jest uregulowany prawnie. Według wytycznych musi zawierać co najmniej 80-90% tłuszczu mlecznego i maksymalnie 16% wody. Jest wytwarzane wyłącznie z mleka krowiego lub śmietany na jego bazie. Tłuszcze obecne w maśle to w 60-63% tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, są więc nasycone. Ich spożycie wiąże się ze wzrostem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie wystrzegać się ich powinny osoby z podwyższoną frakcją LDL (low density lipids) cholesterolu. Natomiast niewielkie ilości masła mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Około 6% kwasów tłuszczowych stanowią kwasy krótkołańcuchowe, które zmniejszają ryzyko chorób grzybiczych i bakteryjnych, a także zwiększają zawartość kwasów wielonienasyconych w tkankach (omega 3 i 6). Ponadto w maśle obecny jest CLA (cojugated linoleic acid), czyli kwas rutenowy, który utrudnia przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, dzięki czemu pomaga zmniejszyć masę ciała. CLA wykazuje również działanie antynowotworowe. W maśle wystepują również witaminy A, D i E.

Margaryna to produkt otrzymywany przez uwodornienie (utwardzenie) olejów roślinnych. Dzięki temu występuje w niej znacząco mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, a większość stanowią nienasycone. Niestety proces utwardzania prowadzi do powstawania izomerów trans kwasów tłuszczowych. Są one szkodliwe dla zdrowia, negatywnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy i indukują powstawanie wolnych rodników, co może w efekcie przyczynić się do rozwinięcia zmian nowotworowych. Na szczęście problem ten rozwiązano, przetwarzając oleje roślinne metodą estryfikacji. Pozwoliło to obniżyć zawartość tłuszczy trans do około 1-2%, co odpowiada wartościom charakterystycznym dla masło 82%.

Wybierając odpowiednie smarowidło, należy kierować się indywidualnymi potrzebami.