Jak strzyc brodę? Proste pytanie, a jak się okazuje odpowiedź jest dość nieoczywista i skomplikowana. Zanim przejdziemy do szczegółów, należy postawić kilka sztywnych reguł. Drodzy Brodacze, zanim zaczniecie myśleć o strzyżeniu, pamiętajcie:

  1. Wasza broda powinna mieć odpowiednią długość – najlepiej, by była zapuszczana co najmniej półtorej miesiąca przed pierwszym skróceniem.
  2. Musi być odpowiednio zadbana – pamiętajcie o regularnym myciu jej, stosowaniu odżywek i odpowiednich kosmetyków – taki zarost nie będzie się łatwo łamał, wręcz zauważycie szybszy wzrost.
  3. Zaopatrzcie się w odpowiednie narzędzia – tę kwestię omówię później.

Wraz z ustaleniem i spełnieniem wszystkich trzech kwestii myślę, że możemy przejść do sedna sprawy. Jak przycinać zarost? W sposób przemyślany, podobnie jak z ścinaniem włosów, jest to zabieg „nieodwracalny” (w każdym razie dopóki nie odrosną nam włoski). Twoim pierwszym krokiem powinno być umycie i wysuszenie brody. Druga, ważniejsza część to: nigdy nie przycinaj zarostu na mokro. Następnie wyznacz linię konturu na policzku. Pewnie zastanawiacie się co to jest. Ta linia oddziela zarośniętą część policzka od tej gładkiej. Najłatwiej wyznaczyć ją poprzez znalezienie miejsca, w którym wąsy stykają się z włosami na policzku, punktu u dołu ucha i połączeniu ich prostą linią. Następnie wyznaczamy linię szyi na brodzie. Jest to z lekka trudniejsze – ogranicza brodę z boku i z dołu. Biegnie wzdłuż uszu aż po szyję. Po określeniu tych dwóch parametrów możemy przystąpić do strzyżenia. Po przeczesaniu brody zacznij od najdłuższej przysadki, po czym powtarzaj z coraz krótszymi nasadkami. Kontroluj na bieżąco efekty w lustrze, by kontrolować finalny kształt. Na koniec przytnij nożyczkami fryzjerskimi niesforne włoski oraz wygól linię szyi i policzków. I voila!

Kilka słów odnośnie narzędzi. By stać się perfekcyjnym barberem potrzebujecie:

  1. Maszynki do strzyżenia brody – warto zainwestować trochę więcej na porządny sprzęt.
  2. Nasadki o różnej długości, które pozwolą na ładne przycięcie zarostu.
  3. Dobrej jakości nożyczki fryzjerskie – nie można przycinać włosów zwykłymi nożyczkami, uszkodzą nam włosy!
  4. Porządną brzytwę do ogolone ponad linią konturu.

Pamiętajcie jednak – jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności, to w każdym mieście znajdziecie specjalistę, który bezboleśnie, szybko i sprawnie zrobi to za Was.