Psychodietetyka jest dziedziną łączącą w sobie aspekty psychologii oraz dietetyki. Koncentruje się ona na leczeniu zaburzeń odżywiania oraz na wprowadzaniu trwałych zmian w ramach odżywiania się, a tym samym także dąży do podniesienia jakości życia pacjentów.

Psychodietetyk – kim jest?

Specjalista w dziedzinie psychodietetyki jest osobą, która ukończyła odpowiednie studia magisterskie w kierunku psychodietetyki. Może on również poszerzyć swoją wiedzę podczas odpowiednich studiów podyplomowych.

Dietetyk posiadający specjalizację w psychodietetyce koncentruje się przede wszystkim na pomocy pacjentom, u których diagnozuje się zaburzenia odżywiania się, na przykład napady nocnego objadania się, jedzenie kompulsywne – napadowe, anoreksja czy bulimia. Często towarzyszy im pogorszone poczucie własnej wartości, zaburzenia w postrzeganiu ciała.

Ze względu na swoją rozległą wiedzę w ramach zaburzeń odżywiania się psychodietetyk może zapewnić swoim pacjentom odpowiednie wsparcie przy leczeniu tych zaburzeń. Dodatkowo, może on pomóc przy redukcji nadmiaru kilogramów – nadwaga i otyłość są częstymi konsekwencjami zaburzeń odżywiania.

Na czym polega pomoc psychodietetyka?

Zatem, czym zajmuje się psychodietetyk Łódź? Specjalista tego typu może pomóc swoim pacjentom kompleksowo.

Psychodietetyk zajmuje się przede wszystkim:

  • przygotowaniem właściwego planu żywieniowego
  • zmianami utrwalonych nawyków żywieniowych
  • pomocą w wytyczaniu celów
  • motywowaniem swojego klienta do zmian
  • wzmacnianiem poczucia wartości klienta

Psychodietetyk może zapewnić swojemu klientowi duże wsparcie w pokonywaniu trudności związanych z odżywianiem się. Jego dieta może zmniejszyć dolegliwości, a także może on wspierać w procesach zmiany, by u klienta doszło do optymalnej przemiany w sposobie odżywiania się.

Gdzie można skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Pomoc dietetyka posiadającego specjalność w dziedzinie psychodietetyki dostępna jest w przychodniach dietetycznych, ale również można korzystać z nie prywatnie.

Gabinety świadczące usługi w ramach psychodietetyki można znaleźć już teraz za pomocą internetu.