Tarczyca to bardzo ważny organ ciała człowieka, którego schorzenia mogą dawać szereg ogólnoustrojowych objawów. Aby je wykryć, warto wykonać specjalne badania z krwi – profil tarczycowy.

Dzisiaj choroby tarczycy diagnozuje się u coraz większej liczby osób. Dotykają one nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Najczęściej rozpoznawane choroby tarczycy to jej niedoczynność – także na tle choroby Hashimoto, a także nadczynność, która może być związana z chorobą Gravesa-Basedowa. Podstawą w ich diagnostyce są badania krwi, które określane są jako profil tarczycowy.

W ramach profilu tarczycowego przeprowadza się poniższe badania:

  • TSH
  • FT3
  • FT4
  • przeciwciała anty-TPO, anty-TG i TRAb

TSH

TSH, czyli hormon tyreotropowy, tyreotropina to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Odpowiada on za sterowanie pracą tarczycy.

Wysoka ilość TSH oznacza niedoczynność tarczycy, natomiast jej niska ilość wskazywać może na nadczynność tego narządu.

FT3

FT3, czyli wolna trijodotyronina to hormon tarczycy produkowany przez jej pęcherzyki i następnie wydzielany do krwiobiegu. To najbardziej aktywny hormon tarczycy. Jego właściwy poziom jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zbyt niska ilość FT3 wskazuje na niedoczynność tarczycy, natomiast za wysoka na nadczynność tego narządu.

FT4

FT4 to wolna tyroksyna – drugi podstawowy hormon tarczycy, który wytwarzany jest przez jej pęcherzyki. Uznawany jest za prohormon, ponieważ powstaje z niego trijodotyronina.

Niedobór tyroksyny oznacza niedoczynność tarczycy, natomiast jej nadmiar wskazuje na nadczynność gruczołu.

Przeciwciała anty-TPO, anty-TG i TRAb

Przeciwciała anty-TPO, anty-TG i TRAb (przeciwciała przeciw receptorom TSH) nazywane są także przeciwciałami przeciwtarczycowymi. Są one wydzielane w przypadku autoimmunologicznych schorzeń tarczycy – choroby Hashimoto powodującej niedoczynność oraz choroby Gravesa-Basedowa przy nadczynności.

W przebiegu tych właśnie schorzeń poziomy przeciwciał wielokrotnie przewyższają normy.

Badania profilu tarczycowego można wykonać w każdym dobrym laboratorium analitycznym.