Diagnostyka kardiologiczna jest bezbolesna i nieinwazyjna – dzięki niej można zdiagnozować różne schorzenia serca.

Dzięki badaniom serca można ocenić pracę tego narządu oraz zdiagnozować dotykające go schorzenia. Do podstawowych badań serca zaliczają się:

  • EKG
  • Holter
  • próba wysiłkowa

EKG

EKG, czyli elektrokardiografia to badanie serca polegające na podpięciu pacjenta do specjalnego urządzenia badającego elektryczne czynności mięśnia sercowego – elektrokardiogramu.

Badanie EKG wykonuje się w spoczynku – pacjent leży na łóżku i do jego ciała podpinane są elektrody. Badanie to nie jest inwazyjne i jest bezbolesne. Trwa kilka minut. Wynik ma postać wykresu.

Holter

Holter to specjalny rodzaj badania EKG, które polega na noszeniu przez pacjenta przez 24 godziny urządzenia rejestrującego pracę jego serca. Taka metoda diagnostyczna pozwala na zbadanie całodobowej aktywności serca.

Badanie Holter Łódź nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania i jest bezbolesne. Może być nieco uciążliwe ze względu na konieczność noszenia aparatu do badania.

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa, inaczej także elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, EKG wysiłkowe Łódź lub test wysiłkowy to rodzaj badania EKG, które prowadzone jest u pacjenta na specjalnej bieżni. Dzięki tego typu badaniu można określić pracę serca podczas wysiłku fizycznego.

W trakcie przeprowadzania testu pacjent poddawany jest rosnącemu wysiłkowi fizycznemu – bieżnia, na której się znajduje, rozpędza się i zmienia swój kąt nachylenia.

Na próbę wysiłkową należy zabrać ze sobą luźne ubranie sportowe, obuwie sportowe, a także ręcznik. Przed badaniem należy odpocząć, dlatego zaleca się przybycie na miejsce z wyprzedzeniem.

Kiedy należy wykonać podstawowe badania serca?

Wśród głównych wskazań do wykonania podstawowych badań serca znajdują się poniższe objawy:

  • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze
  • zaburzenia rytmu serca
  • bóle w klatce piersiowej
  • podejrzenie wad serca

Badania te prowadzone są także jako element kontroli wdrożonego leczenia przez kardiologa.