Chcesz zdecydować się na zmianę lekarza rodzinnego na innego? W takim przypadku musimy dopełnić odpowiednich formalności. Podpowiadamy, w jaki sposób można to zrobić!

Zmiana lekarza rodzinnego najczęściej konieczna jest wtedy, gdy nie jesteśmy w pełni zadowoleni z jakości jego usług. Także lekarza zmieniamy wtedy, gdy się przeprowadzamy lub też ośrodek, z którego obecnie korzystamy, jest zamykany.

Zasadniczo, zmiana lekarz na innego nie jest skomplikowaną procedurą i nie powinna przysporzyć nam ona żadnych trudności. Aktualnie nie obowiązuje już rejonizacja, dlatego też mamy możliwość dowolnego wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) niezależnie od naszego miejsca zamieszkania.

Deklaracja wyboru lekarza rodzinnego

Aby zmienić lekarza rodzinnego na innego, musimy wypełnić odpowiednią deklarację. To tak zwana deklaracja wyboru lekarza rodzinnego, w której umieszczamy swoje dane oraz dane lekarza POZ, do którego chcemy uczęszczać. Dodatkowo, wraz ze zmianą lekarza można zmienić także pielęgniarkę oraz położną.

Zmiany można dokonać także w imieniu dziecka – wówczas deklaracja składana jest przez prawnych opiekunów, na przykład rodziców.

Deklaracja wyboru lekarza rodzinnego wypełniana jest w nowej przychodni – tam powinniśmy otrzymać ten właśnie dokument, który możemy wypisać na miejscu. Nie ma przy tym potrzeby udawania się do dotychczasowej przychodni.

Limit zmian lekarza rodzinnego w ciągu roku

Jeśli chcemy zmienić lekarza rodzinnego na innego, powinniśmy pamiętać o tym, że może być to związane z dodatkową opłatą.

Zasadniczo, dwie pierwsze zmiany lekarza w danym roku kalendarzowym są bezpłatne. Za każdą kolejną zmianę będziemy musieli zapłacić 80 złotych. Środki te należy wpłacić wówczas na konto wojewódzkiego oddziału NFZ.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, a mianowicie zmiana lekarza nie będzie związana z dodatkowymi kosztami, wtedy, gdy zmieniamy swoje miejsce zamieszkania, a także wtedy, gdy dany lekarz nie będzie już świadczył swoich usług w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.