Leczenie kanałowe to alternatywa dla ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Ile trzeba będzie zapłacić za taką procedurę stomatologiczną?

Głównym wskazaniem do wykonania leczenia kanałowego jest głęboka próchnica i martwica zęba. Zabieg ten prowadzony jest także w innych przypadkach – po złamaniach, zwichnięciach zębów, przed założeniem korony czy mostu protetycznego.

Najczęściej leczenie kanałowe, czyli endodontyczne kojarzy się ze sporym kosztem. Na jaki wydatek musimy się wtedy przygotować?

Leczenie kanałowe – na NFZ czy prywatnie?

Leczenie kanałowe możliwe jest zarówno na NFZ, jak również prywatnie. Większość pacjentów decyduje się na zabieg w gabinecie prywatnym. Dlaczego?

NFZ refunduje wyłącznie zabiegi od trójki do trójki, czyli dla siekaczy i kłów. Wszystkie pozostałe zęby nie są objęte leczeniem – gabinet może zaproponować nam tylko ich wyrwanie. Dodatkowo, wiele do życzenia pozostawia wyposażenie gabinetów państwowych, w których nadal korzysta się z przestarzałych sprzętów. W efekcie zabieg może zakończyć się niepowodzeniem i koniecznością ekstrakcji zęba.

Jeśli chcemy wyleczyć wszystkie zęby kanałowo z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, warto wybrać gabinet prywatny.

Ceny leczenia kanałowego

Cena leczenia endodontycznego – kanałowego jest zależna głównie od zęba i liczby jego kanałów oraz od techniki jego leczenia.

Leczenie zęba z jednym kanałem – 300-600 złotych.

Leczenie zęba z dwoma kanałami – 400-800 złotych.

Leczenie zęba z trzema kanałami – 500-1000 złotych.

Leczenie zęba z czterema kanałami – 600-1200 złotych.

Dodatkowo, cenę może podwyższyć wykorzystanie mikroskopu oraz badania RTG prowadzone przed i po leczeniu. Więcej będzie kosztowało także ponowne leczenie kanałowe, które zostało nieprawidłowo wykonane w innym gabinecie.

Zatem koszt leczenia kanałowego może być bardzo wysoki. Wiele gabinetów i klinik stomatologicznych oferuje także możliwość płatności ratalnej za leczenie endodontyczne. Formalności związane z zaciągnięciem pożyczki ratalnej można zrealizować bezpośrednio w gabinecie.