Podczas długotrwałych treningów organizm szybko pozbywa się wody, a wraz z nią również ważnych witamin i minerałów. Właśnie dlatego nawadnianie się podczas ćwiczeń jest tak ważne. Można robić to zwykłą wodą, ale można wybrać również specjalne napoje izotoniczne. Co warto o nich wiedzieć?

W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną paletę różnych napojów izotonicznych, które przeznaczone są dla sportowców – zarówno dla tych początkujących, jak również tych, którzy są bardziej zaawansowani.

Czy rzeczywiście zakup napojów izotonicznych jest dobrym wyborem? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

Napój izotoniczny, izotonik – co to jest?

Pod pojęciem takim jak napój izotoniczny, inaczej izotonik, znajduje się rodzaj napoju, którego głównym celem jest uzupełnienie poziomu wody w organizmie, a także dostarczenie ważnych elektrolitów, soli mineralnych oraz witamin, na przykład są to magnez, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, wapń. Dodatkowo, napoje izotoniczne zawierają także niewielkie ilości węglowodanów, które uzupełniają ich poziom, a tym samym dodają energii do dalszego wysiłku.

Zawarte w napoju izotonicznym składniki oraz woda są łatwo wchłanianie przez organizm, dlatego też podnoszą wytrzymałość i dodają siły podczas wysiłku fizycznego.

Izotoniki najlepiej stosować przed treningiem, w jego trakcie, a także po zakończeniu, aby uzyskać optymalne efekty.

Zalety korzystania z napojów izotonicznych:

  • szybko uzupełniają poziom wody oraz elektrolitów, witamin, minerałów w organizmie
  • zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, które dodają energii
  • bardzo dobrze się wchłaniają, dlatego działają błyskawicznie
  • zapobiegają powstawaniu skurczów mięśni
  • mogą mieć wyśmienity smak, na przykład pomarańczowy, cytrynowy, malinowy, smak coli

Jaki izotonik wybrać?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych napojów izotonicznych do wyboru. Na co warto się zdecydować?

Do wyboru mamy izotoniki w formie proszku albo tabletek do rozpuszczania w wodzie. Wystarczy nałożyć odpowiednią porcję do bidonu i zalać wodą, aby szybko przygotować pełnowartościowy napój. Niewielką ilość proszku lub tabletek możemy mieć też pod ręką, aby przygotować napój izotoniczny w dowolnym momencie.

W sprzedaży znajdziemy także gotowe napoje izotoniczne w butelkach. Są od razu gotowe do użycia, ale także są droższe niż izotoniki w proszku oraz w tabletkach.

Gdzie można kupić napoje izotoniczne?

Dzisiaj napoje izotoniczne można zakupić w niemalże każdym dobrym sklepie sportowym – zarówno w mniejszych sklepikach, jak również w dużych marketach sportowych. Dodatkowo, znajdziemy je także w wybranych aptekach, drogeriach, hipermarketach.

Zamówienie na izotoniki można złożyć również przez internet. Ceny w sieci często są niższe od tych w sklepach stacjonarnych.

Zatem wtedy, gdy zależy Ci na jeszcze lepszych efektach podczas treningu, pamiętaj o napojach izotonicznych!