Pierwsza wizyta na siłowni może onieśmielać. Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię wyjście na swój pierwszy trening, sprawdź już teraz nasze porady!

Siłownia może być doskonałym miejscem do poprawy swojej siły, zbudowania masy mięśniowej, do podniesienia kondycji, a także zrzucenia nadmiaru kilogramów. Gdy także masz już swój karnet na siłownię, ale nie wiesz, jak zacząć, zapraszamy do lektury!

  1. Obierz swój cel

Na siłownię najczęściej zapisujemy się w konkretnym celu. Warto zatem dokładnie go określić, aby dążyć do niego jeszcze efektywniej!

Najlepiej przygotować swój jasny plan treningowy, w którym jasno definiujemy, do czego ma służyć trening. W określeniu swojego celu mogą pomóc nam także specjaliści – porady trenera personalnego mogą być w tym przypadku bardzo pomocne.

  1. Korzystaj z porad bardziej doświadczonych osób

Pierwszy trening może być nie lada wyzwaniem – siłownia to wiele różnych urządzeń, z których każde wymaga odpowiedniej obsługi.

Gdy nie wiemy, jak skorzystać z konkretnego urządzenia, warto zapytać o pomoc trenera na siłowni – wtedy nie popełnimy żadnych błędów związanych z treningiem.

  1. Pamiętaj o rozgrzewce

Rozgrzewka, chociaż może wydawać się zbędna, gdy chcemy ćwiczyć na siłowni, jest jednak bardzo pomocna. Rozgrzewka służy do rozruszania mięśni, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji.

Do wykonania rozgrzewki mogą posłużyć nam proste ćwiczenia, na przykład skłony, pajacyki czy przysiady.

  1. Nie forsuj się na początku

Pierwsza wizyta na siłowni najczęściej jest już sama w sobie dużą motywacją do dążenia do obranych celów. Na samym początku nie powinniśmy jednak forsować się zanadto – wtedy zwiększa się nie tylko ryzyko urazów, ale również możemy prędzej zniechęcić się do ćwiczeń.

Pierwsze tygodnie spędzone na siłowni najlepiej poświęcić na roztrenowanie. Najlepiej nie rzucać się na początku w wir wymagających ćwiczeń, ale zacząć od tych najprostszych, aby dopiero potem przejść do trudniejszych.

  1. Zmień swoje menu

Ruch warto połączyć z odpowiednią dietą – tylko wtedy będziemy mogli uzyskać optymalne efekty. Najlepiej przyjrzeć się zatem swojemu codziennemu żywieniu, ponieważ nawet niewielkie zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych mogą dać dużą różnicę!

Gdy mamy trudności z samodzielnym przygotowaniem odpowiedniej diety, możemy skorzystać także z pomocy ekspertów – często siłownia może zaproponować dodatkowe usługi dietetyka, który za niewielką opłatą będzie mógł przygotować optymalny plan żywieniowy dla każdego trenującego.