Choroby układu oddechowego są poważnym problemem w Polsce, gdzie poziomy zanieczyszczenia powietrza są regularnie przekraczane. Jak można zadbać o swoje zdrowie i uniknąć takich schorzeń jak alergie, astma oraz POChP?

Zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla każdego z nas. Obecnie głównym problemem w naszym kraju jest smog, czyli nadmierna ilość szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5 oraz innych toksycznych związków unoszących się w powietrzu.

Smog pojawia się przede wszystkim w okresie zimowym, gdy w gospodarstwach domowych pali się niskiej jakości węglem oraz śmieciami. Jego powstawaniu sprzyja również transport oraz zakłady przemysłowe.

Jakie skutki ma zanieczyszczone powietrze?

Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu niesie ze sobą wiele niekorzystnych skutków. Wśród nich znajdują się między innymi takie jak:

  • alergia i astma
  • choroby gardła, kaszel i katar
  • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność serca i zawały
  • nowotwory, w tym płuc, krtani, gardła
  • wady wrodzone u dzieci

O zanieczyszczonym powietrzu mówi się obecnie coraz częściej. To dobrze, ponieważ dyskusja zmusza decydentów, a także samych Polaków do zmian w kierunku poprawy jego jakości.

Jak zadbać o jakość powietrza?

Poprawa jakości powietrza jest działaniem systemowym, ale możemy również zmniejszyć jego szkodliwy wpływ na swój organizm samodzielnie. W tym celu dobrze sprawdzają się przede wszystkim oczyszczacze powietrza, które są w Polsce coraz bardziej popularne.

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które wyposażone są w wentylatory i w filtry, które pozwalają na aktywne usuwanie z powietrza zanieczyszczeń – nie tylko smogu, ale też innych cząsteczek, na przykład kurzu, roztoczy i innych alergenów, zarodników grzybów, bakterii, wirusów.

Swoja skuteczność oczyszczacze powietrza zawdzięczają specjalnym filtrom HEPA oraz filtrom węglowym, które mogą odfiltrować z powietrza zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrometra ze skutecznością wynoszącą 99,7 proc.

Aby skuteczność filtracji i tym samym ryzyko poważnych chorób było niższe, należy pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiedni oczyszczacz i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.

Oczyszczacz należy stosować systematycznie – najlepiej każdego dnia przez kilka godzin. Powinien być on dobrany do wielkości pomieszczenia i umieszczony w jego centralnym miejscu, aby powietrze skutecznie do niego dochodziło. Także należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, które z czasem zużywają się i przestają spełniać swoją funkcję.

 

Artykuł powstał na podstawie: Oczyszczacze powietrza dla alergików i astmatyków