Zimą wcale nie trzeba zawieszać swojego planu treningowego! To również doskonały okres na wprowadzenie w życie swoich planów ćwiczeniowych. O czym warto pamiętać podczas trenowania zimową porą?

  1. Wybierz odpowiedni strój

Do trenowania zimą warto przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania, które będą dawały przyjemne ciepło przy niskich temperaturach, ale jednocześnie będą również wyróżniały się odpowiednią oddychalnością i nie będą powodowały nadmiernego przepocenia.

W sklepach z wyposażeniem sportowym można znaleźć szeroką gamę różnych ubrań sportowych przeznaczonych na zimę – bielizna termiczna, spodnie, kurtki, czapki, rękawiczki i inne.

  1. Ochroń swoją skórę przed zimnem

Zimą skóra na twarzy i dłoniach jest bardziej narażona na wysychanie i na pękanie. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć ją przed skutkami chłodu.

W tym celu najlepiej wybrać bardziej tłuste kosmetyki, które dobrze chronią skórę przed odwodnieniem. Podczas słonecznych dni warto też stosować kremy z filtrem UV, ponieważ również wtedy może dojść do poparzenia słonecznego.

  1. Pamiętaj o nawodnieniu

Zimą wypijamy mniej płynów, ale nie możemy z nich rezygnować. Warto zatem na trening zabrać ze sobą bidon z wodą albo z napojem izotonicznym.

Najlepiej, aby nie był on jednak lodowato zimny, ale miał nieco większą temperaturę niż latem. Dobrym wyborem może być też gorący napój, na przykład herbata, dlatego warto przetestować różne opcje.

  1. Nie ćwicz, gdy powietrze jest zanieczyszczone

Zimą w wielu polskich miejscowościach dochodzi do przekroczenia norm stężenia szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu.

Smog nie jest dobrym kompanem treningów, dlatego wtedy, gdy stacje monitorujące jakość powietrza wskazują na przekroczone normy, lepiej zrezygnować z treningów na zewnątrz.

  1. Dobrze się ogrzej po powrocie z treningu

Gdy temperatura jest naprawdę bardzo niska, nie zapominaj także o tym, aby po treningu dobrze się ogrzać, na przykład przy kominku lub pod ciepłym prysznicem. Przyda się również kubek ciepłej kawy lub herbaty albo coś ciepłego do zjedzenia.

W ten sposób można zapobiec ewentualnym chorobom i dobrze zahartować swój organizm.