Niezbędne podczas prowadzenia zabiegów. Zapewniające optymalny komfort zarówno dla pacjenta, jak również dla specjalisty. Fotele zabiegowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia gabinetów, w których prowadzi się zabiegi medyczne. Jakie są główne rodzaje foteli zabiegowych i jak wybrać najlepszy mebel tego rodzaju?

Fotele zabiegowe to wyposażenie medyczne, które używane jest w wielu gabinetach medycznych, ale również innych gabinetach, na przykład kosmetycznych, medycyny estetycznej.

Wobec tego rodzaj fotelu zabiegowego dobieramy przede wszystkim w zależności od tego, w jakim gabinecie ma być on używany.

Rodzaje foteli zabiegowych:

  • fotele ginekologiczne – jedne z najpopularniejszych foteli medycznych, które używane są podczas badań i zabiegów ginekologicznych
  • fotele uniwersalne – popularne fotele zabiegowe używane między innymi przy pobieraniu krwi, iniekcjach oraz podczas prowadzenia nieskomplikowanych procedur medycznych
  • fotele do dializ i chemioterapii – pozwalające pacjentom na przyjęcie wygodnej pozycji, z podparciem dla głowy oraz dla nóg
  • fotele rehabilitacyjne – używane podczas terapii, masażów oraz zabiegów, pozwalające na przyjęcie przez pacjenta pozycji leżącej, nazywane także leżankami

Dobry fotel zabiegowy powinien ułatwiać specjaliście prowadzenie badań oraz zabiegów, ale również powinien zapewnić pacjentowi optymalny komfort w trakcie całej procedury.

Czym powinien wyróżniać się dobry fotel zabiegowy?

Przy doborze odpowiedniego fotela zabiegowego pod uwagę należy wziąć szereg różnych czynników, aby zakupić wyposażenie pomocne podczas prowadzenia zabiegów.

Dobry fotel zabiegowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby był trwały i wytrzymały na lata. Także wykorzystane do jego produkcji materiały powinny być łatwe do utrzymania w czystości.

Fotel powinien posiadać szeroki zakres regulacji pozwalający na uzyskanie odpowiedniej pozycji pacjenta komfortowej dla specjalisty. Najlepiej, aby regulacja była elektryczna, ponieważ wtedy uzyskanie właściwej położenia elementów fotela jest jeszcze łatwiejsze. Możliwe jest wtedy wyregulowanie fotelu tak, aby pacjent przyjął odpowiednią pozycję, na przykład pozycję leżącą, Trendelenburga, antyTrendelenburga.

Wiele modeli foteli zabiegowych, szczególnie foteli ginekologicznych, pozwala także na dokupienie dodatkowych elementów wyposażenia, na przykład podparć i podnóżków, podstaw z kółkami wyposażonymi w hamulce, wysięgników z wieszakami na kroplówki.

Fotele mogą być także wykończone materiałami na zamówienie klienta we wskazanych przez niego kolorach.