Powietrze w twoim domu jest zbyt wilgotne? Widzisz osadzającą się na oknach parę lub nawet pleśń na ścianach? W takich przypadkach warto zacząć działać od razu!

Zarówno starsze, jak i nowsze budownictwo może być narażone na negatywne konsekwencje wynikające ze zbyt wysokiego poziomu wilgotności we wnętrzach.

Co powoduje, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki? Jakie są tego objawy? Jak możemy temu zaradzić? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Co może powodować zbyt wysoką wilgotność w pomieszczeniu?

Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach powinien utrzymywać się na poziomie od 40% do 60%, ale warto wskazać, że może on również okresowo się zmieniać, na przykład podczas sezonu grzewczego czy deszczowej pogody.

Gdy wilgotność jest jednak nieprawidłowa przez dłuższy czas, najczęściej jest to konsekwencją nieprawidłowej wentylacji budynku. Może być ona zaburzona przez zamontowanie zbyt szczelnych okien i drzwi czy zaburzenia w wentylacji grawitacyjnej.

Objawy zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu:

  • wyczuwalny wyższy poziom wilgoci w powietrzu
  • osadzanie się pary wodnej na oknach od środka pomieszczenia
  • pleśń rozwijająca się na ścianach
  • zmęczenie, kaszel, bóle głowy, katar u domowników

Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy wilgotność powietrza w domu nie jest prawidłowa i odczuwamy tego negatywne skutki?

Jak zmniejszyć wilgotność we wnętrzach?

Przede wszystkim warto zadbać o właściwą wentylację wnętrz. Powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu, czyli otwieraniu albo uchylaniu okien nawet kilka razy dziennie – także zimą. Okna warto też wyposażyć w nawiewniki.

Warto też sprawdzić działanie systemu wentylacji, a jeśli nie działa on prawidłowo, o jego naprawie lub modyfikacji, na przykład przez zastosowanie wentylatorów mechanicznych.

Dobry efekt da również osuszacz domowy, czyli urządzenie, którego zadaniem jest osuszanie powietrza – usuwanie nadmiaru wilgoci. Już kilkanaście minut pracy osuszacza we wnętrzu jest w stanie dać zauważalną różnicę w poziomie wilgotności.

Należy ponadto pamiętać o właściwej temperaturze we wnętrzach – gdy jest zbyt chłodno, poziom wilgotności jest wyższy.