Zespół suchego oka jest jednym z częstych problemów osób pracujących regularnie przy komputerze, ale również może dotknąć każdego z nas. Czym dokładnie jest suche oko i jak można mu zaradzić?

Często czujesz, że twoje oczy są przesuszone, przemęczone i pieką? W takim przypadku być może masz tak zwany zespół suchego oka. To choroba, która polega na niewystarczającym wydzielaniu łez przez gruczoły łzowe oczu albo na zaburzonym składzie filmu łzowego, przez co nie powoduje on całkowitej ochrony gałki ocznej przed czynnikami zewnętrznymi.

W efekcie zespół suchego oka powoduje nieprawidłowe nawilżenie gałki ocznej, co może objawiać się szeregiem nieprzyjemnych symptomów.

Główne objawy zespołu suchego oka:

  • pieczenie
  • swędzenie
  • zmęczenie oczu
  • uczucie piasku pod powiekami
  • zaczerwienienie, przekrwienie oczu
  • przejściowe zaburzenia widzenia

Na takie problemy narażone są przede wszystkim osoby starsze, po 40. roku życia, ponieważ dochodzi wtedy do zmian w wydzielaniu łez. Także mogą one dotknąć nas w okresie zmian hormonalnych, przy niektórych chorobach takich jak choroby tarczycy, RZS, cukrzyca. Zespół suchego oka może pojawić się również u osób noszących soczewki kontaktowe, pracujących przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych, przebywających w obszarze o zanieczyszczonym powietrzu i palących papierosy.

Jak leczy się zespół suchego oka?

Przede wszystkim stosuje się leczenie objawowe i miejscowe, które ma na celu szybkie wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów. Najczęściej zatem lekarze i farmaceuci zalecają odpowiednie krople do oczu.

Jeśli problemem jest suche oko jakie krople warto wybrać? Najlepiej sprawdzają się wtedy krople typu sztuczne łzy, które zawierają składniki upodabniające je do naturalnych łez, czyli takie jak hialuronian sodu, glicerol, karboksymetyloceluloza, N-acetylokarnozyna. Budują one na powierzchni oka film ochronny i dają szybką ulgę, zapobiegając szybkiemu powrotowi objawów.

Krople na suche oko mogą być stosowane wielokrotnie w ciągu dnia w zależności od indywidualnych potrzeb. Do wyboru są także krople do stosowania na soczewki kontaktowe – bez potrzeby ich zdejmowania.