Dzięki wyciskarkom możemy przygotowywać wyśmienite soki owocowe i warzywne. W sprzedaży znajdziemy teraz mnóstwo urządzeń pozwalających nam na ich szykowanie. Czy warto zdecydować się na wyciskarkę pionową?

Wyciskarki wolnoobrotowe do przygotowywania soków to najlepszy wybór – pozwalają nam na wyciśnięcie najzdrowszego soku z różnych produktów.

W przeciwieństwie do sokowirówek wyciskarki działają wolno, dlatego nie powodują nadmiernego napowietrzenia oraz podwyższenia temperatury soku. W rezultacie napój zachowuje swoje pozytywne właściwości – wartościowe witaminy, minerały, enzymy.

Ponadto wyciskarki wolnoobrotowe przerabiają owoce i warzywa w inny sposób niż sokowirówki. Posiadają ślimaki, które w powodują rozdrobnienie w produktów, a potem przeciśnięcie ich przez sito. W rezultacie sok z wyciskarki jest gęstszy, mniej klarowny, ale też ma więcej składników odżywczych, w tym błonnika.

Pionowa wyciskarka – nie tylko mniej miejsca na blacie

Wyciskarki wolnoobrotowe możemy kupić w dwóch wariantach – jako poziome oraz jako pionowe. Różnią się wtedy położeniem ślimaków, które w wyciskarce poziomej leżą poziomo, natomiast w pionowej są umieszczone pionowo.

Wydajność tych dwóch typów wyciskarek jest podobna, niemniej jednak w wyciskarkach pionowych proces produkcji soków jest nieco szybszy, ponieważ nie wymaga stosowania popychacza – kawałki owoców i warzyw same wpadają w głąb urządzenia.

Ponadto wyciskarki pionowe można myć także w trakcie pracy – to dobry wybór wtedy, gdy chcemy przygotować kilka rodzajów soków jeden po drugim.

Oczywiście, zabierają również mniej miejsca na blacie, co może być kluczowe w przypadku niewielkich kuchni. Urządzenie można bez problemu ustawić na wolnym skrawku blatu lub schować w szafce.

Ich głównym minusem jest jednak nieco bardziej skomplikowana budowa od wyciskarek poziomych, co powoduje, że są one bardziej czasochłonne w utrzymaniu w czystości. Ponadto wyciskarki tego rodzaju często mają mniej funkcji od tych poziomych na przykład nie mogą mielić surowca.