Wyciskarka czy sokowirówka? Te dwa urządzenia pozwalają nam na przygotowanie pożywnych napojów, ale różnią się pomiędzy sobą konstrukcją i działaniem. Co warto wiedzieć na ich temat?
Chcesz przygotowywać w domu smaczne i zdrowe soki? W takim przypadku warto zakupić odpowiednie urządzenie, dzięki któremu będzie można robić to jeszcze łatwiej. Do wyboru mamy wyciskarki i sokowirówki – na co lepiej się zdecydować?
Sokowirówka – jak to działa?
Sokowirówka jest urządzeniem rozdrabniającym składniki, a potem odwirowującym z nich sok z dużą prędkością rzędu 6-12 tysięcy obrotów na minutę. Do sokowirówek najlepiej nadają się warzywa korzeniowe oraz owoce takie jak jabłka czy gruszki.
Niestety, podczas pracy sokowirówka pozbawia sok wielu ważnych enzymów i witamin, które ulegają zniszczeniu wskutek wysokiej temperatury jej pracy oraz dostępu powietrza.
Zalety sokowirówek:
- pozwalają na szybkie wyciśnięcie soku
- sok z sokowirówki jest klarowny
- mają niskie ceny
Wady sokowirówek:
- niższa wartość odżywcza soku
- nie rozdrabniają warzyw liściastych
- soki z sokowirówki szybko tracą świeżość, rozwarstwiają się
- po wyciśnięciu soku zostaje dużo odpadów
Wyciskarka – jak to działa?
Z kolei wyciskarka jest urządzeniem wyposażonym w pojedynczy albo podwójny ślimak, który podczas pracy naciska na owoce i przeciska je przez sito. Dzięki temu powstaje gęstszy sok, ale bez odpadów, ponieważ zmiażdżony zostaje cały owoc albo warzywo.
Wyciskarki, na przykład wyciskarki Hurom mają bardzo niskie obroty, dlatego nazywane są także niskoobrotowymi. Wyciskanie odbywa się przy 70-120 obrotach na minutę, więc mają niską temperaturę pracy, co powoduje też wyższą wartość odżywczą soków.
Zalety wyciskarek:
- zdrowszy sok lepszej jakości
- sok zachowuje świeżość na dłużej
- mogą być używane z różnymi owocami i warzywami
- w komplecie często mają dodatkowe elementy
Wady wyciskarek:
- cena wyższa niż sokowirówki
- mniej klarowny sok
Najnowsze komentarze