Aby być zdrowym, trzeba zdrowo żyć. To nie truizm, ale fakt. Jedną z podstawowych zasad zdrowego stylu życia jest właściwe odżywianie. Istnieje kilkawytycznych, których przestrzeganie według nowoczesnych dietetyków jest najistotniejszym czynnikiem zachowania dobrego zdrowia. Przede wszystkim należy regularnie się odżywiać. Ważne jest także, aby do swojego menu wprowadzić produkty, które są jak najmniej przetworzone, a więc jak najwięcej warzyw i dwie porcje owoców dziennie. No i koniecznie należy ograniczyć spożycie węglowodanów.

W świadomości wielu z nas pokutuje przeświadczenie, ze zdrowa dieta to dieta z niską zawartością tłuszczu, taka, z której koniecznie należy wyłączyć wieprzowinę, słodycze i białe pieczywo. To jednak nie wystarcza, by zachować zdrowie i zapobiec chorobom cywilizacyjnym, które mogą dotknąć każdego z nas. Właściwe podejście do spraw zdrowia wymaga śledzenia na bieżąco badań naukowych, samodzielnych poszukiwań i testowania nowych wytycznych, gdyż postęp w dziedzinie dietetyki następuje szybko, a nowinki docierają na uczelnie kształcące dietetyków z dużym opóźnieniem. Dlatego, jeśli chcemy właściwie zadbać o stan swojego zdrowia, trochę jesteśmy zdani na siebie; sami musimy sprawdzić, czy nowe zasady dietetykinam posłużą, ponieważ zanim trafią do oficjalnych zaleceń, mogą i tak być już nieaktualne.

Zdrowe odżywianie jest procesem bardzo indywidualnym i dla każdego z nas może oznaczać inne podejście do problemu. Oczywiste jest, że inaczej jeść musi osoba całkowicie zdrowa, inaczej dotknięta insulinoodpornością, a jeszcze inaczej taka z chorobami autoimmunologicznymi. Często po czasie okazuje się, że produkty, które dietetycy uznali za zdrowe, dla niektórych osób są nie tylko szkodliwe, ale wręcz toksyczne. Z tego powodu bardzo ważnym jest, aby obserwować jak nasz organizm reaguje na daną dietę, rejestrować jego reakcje na pokarmy, które przyjmujemy i tak komponować menu, aby było ono dla nas nie tylko dobre, ale najlepsze z możliwych. W tym celu należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które niezmiennie maja dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia. Przede wszystkim nie zapominajmy, aby odżywiać się w miarę regularnie. Taki system sprzyja dostarczaniu właściwej dozy energii w ciągu całego dnia aktywności. Sprawia, ze mamy dobre samopoczucie, nie ma problemów z koncentracją, a utrzymanie właściwej wagi nie stanowi kłopotu. Ważne jest, aby komponując posiłki wybierać produkty, które są nieprzetworzone lub zmodyfikowane w niewielkim stopniu. Trzymajmy się zasady: „Im dalej produkt jest od swojego stanu naturalnego, tym gorzej dla naszego zdrowia”. O tym, że fast foody szkodzą, nikogo nie trzeba już przekonywać; podobnie jak do tego, iż dania gotowe i produkty zawierające długą listę składników, czy o proszkowej konsystencji nie służą naszym organizmom. Najlepszym rozwiązaniem jest bazowanie na warzywach jako źródle witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Pamiętajmy także, aby jeden posiłek w ciągu dnia stanowiły owoce, do drugiego mogą być dodatkiem. Istotnym jest nie zapominać o tym, by nie przesadzić z owocami, gdyż oprócz witamin i błonnika są one także źródłem cukrów prostych. Cóż jeszcze powinna zawierać zdrowa dieta? Na pewno powinniśmy z niej usunąć węglowodany zastępując zdrowym tłuszczem, który w ich miejsce dostarczy energii, zwiększy sytość, zabezpieczy nas przed napadami głodu. Dzięki tej dobroczynnej zamianie ustrzeżemy się przed tyciem. Jeżeli chcemy spożywać węglowodany, wybierajmy te „dobre”- np.: pochodzące z mąki razowej czy kasz. Koniecznie pamiętajmy też w swojej diecie o jajkach i podrobach – ostatnie badania naukowe wykazały, że cholesterol zawarty w produktach spożywczych w niewielkim stopniu wpływa na ten zawarty we krwi, a oddziaływanie to nie ma żadnego klinicznego znaczenia w chorobach układu krążenia. Co jeszcze możemy zrobić, by nasza dieta była zdrowa? Wyrzućmy z niej cukier rafinowany, nie pijmy słodkich napojów, ograniczmy soki – pijmy wodę i ziołowe herbaty. Jedzmy dobry nabiał – mleko nie jest dobrze tolerowane przez nasze organizmy, lepiej gdy zjemy jego ukwaszoną wersję, ale nie częściej niż raz dziennie. Oto w skrócie przepis na zdrowie i świetne samopoczucie!