Wilgoć w domu może być poważnym problemem wymagającym szybkiej reakcji. Co powoduje nadmierne zawilgocenie pomieszczeń? W jaki sposób można pozbyć się wilgoci z domu?

Zmieniająca się wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest procesem naturalnym – wynika ona ze zwykłego użytkowania budynków, jest także powiązana z porą roku, aurą oraz klimatem panującym na danym obszarze.

Trudności zaczynają się jednak wtedy, gdy w pomieszczeniach pojawia się zbyt duża wilgotność powietrza utrzymująca się przez dłuższy czas. Co powinniśmy wtedy zrobić? Czy wystarczy osuszacz domowy, a może konieczne są bardziej złożone prace?

Skąd bierze się zbyt duża wilgotność powietrza w domach?

Problemy z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach mogą pojawiać się zarówno w nowszym, jak i w starszym budownictwie.

Bardzo często do problemów z cyrkulacją powietrza oraz z utrzymywaniem balansu wilgoci dochodzi w budynkach po dociepleniu, wymianie okien na szczelniejsze, ale również tam, gdzie nie ma właściwej wentylacji, ponieważ doszło do zapchania czy uszkodzenia przewodów wentylacyjnych.

Problem może powodować również wykorzystanie nieoddychających materiałów wykończeniowych, na przykład farb akrylowych i żywicznych o niskiej paroprzepuszczalności, winylowych tapet.

Objawy nadmiernego zawilgocenia domu:

  • skraplanie się pary wodnej na oknach
  • wyczuwalna podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniu
  • pojawienie się szkodliwej pleśni i grzybów na ścianie
  • problemy ze zdrowiem u domowników – kaszel, katar, bóle głowy

Jak zadbać o właściwy poziom wilgotności w domu?

Przede wszystkim warto określić przyczynę nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach i zlikwidować ją. Gdy to zbyt szczelne okna, można częściej je rozszczelnić albo zainstalować wywietrzniki. Warto także zadbać o prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej, a w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia zastosować wentylację mechaniczną.

Gdy doszło już do powstania pleśni i grzybów na ścianie, należy usunąć je specjalnymi preparatami do dezynfekcji.

Problem rozwiąże też osuszacz domowy – dzięki niemu można skutecznie odprowadzać z pomieszczenia nadmiar wilgoci, aby jej poziom był prawidłowy.