Regularne mycie zębów pozwala nam na ochronę przed próchnicą oraz zachowanie piękna uśmiechu na długi czas. Do wyboru mamy obecnie bardzo wiele różnych past do zębów, ale nie każdy z nas wie, jak je dobierać, aby szczotkowanie było skuteczne i bezpieczne. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się naturalne pasty do zębów. Dlaczego warto je wypróbować?

Pasta bazująca na bogactwie natury

Naturalne pasty do zębów wykorzystują przede wszystkim składniki, które podarowała nam natura. Zawierają one między innymi takie komponenty jak wyciągi z roślin, przykładowo rumianku, lipy drobnolistnej, żywotnika zachodniego, nasion lnu, ziaren owsa, szałwii, mięty pieprzowej – działają one antybakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia. Zawierają też takie składniki jak wosk pszczeli, krzemionka, węglan wapnia, który odpowiada za delikatne ścieranie zanieczyszczeń, ponadto ksylitol, który nadaje paście przyjemny smak, obniża pH oraz poprawia kondycję zębów.

Taki skład jest wobec tego całkowicie inny od popularnych past do zębów, które możemy kupić w drogeriach. Naturalne pasty są wolne od fluoru, który nie jest zalecany w przypadku dzieci, ale i rezygnuje z nich coraz więcej dorosłych, nie mają też środków pianotwórczych czy triclosanu. Dzięki nim można czyścić zęby całkowicie naturalnie!

Olej kokosowy jako zamiennik pasty do zębów

Alternatywnym wyborem dla gotowych naturalnych past do zębów jest olej kokosowy, którym także można je szczotkować. Olej kokosowy ma działanie bakteriobójcze, niszczy także grzyby, a ponadto potrafi wybielać zęby. Wystarczy dodać do niego sodę oczyszczoną oraz ksylitol lub wodę utlenioną, a także kilka kropel olejku eterycznego, aby samodzielnie uzyskać naturalną pastę do zębów. Taka pasta do zębów może być po wykonaniu przechowywana w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Naturalne pasty do wybielania zębów

Białe zęby zawsze były oznaką zdrowia. Z biegiem czasu stają się one żółte, a wiadomo, że każdy chciałby zachować piękny i lśniący uśmiech. Większość z nas nie zna naturalnych sposobów na ich wybielenie i pędzi od razu do dentysty. Soda i sól kuchenna to jedne z produktów, które mogą posłużyć do ich wybielania, ale niestety mogą one naruszyć szkliwo. Bezpieczniejszym środkiem będzie na pewno węgiel aktywny, który możemy kupić w aptece i samemu wykonać specjalną mieszankę do wybielenia zębów. Do jej zrobienia potrzebnych będzie 6 tabletek węgla aktywnego, 1 łyżka oleju kokosowego i 2 krople olejku goździkowego. Tabletki należy rozkruszyć i wymieszać wszystkie składniki, a następnie umieścić w pojemniczku. Stosować najlepiej raz dziennie, myjąc zęby przez 2-3 minuty. Pierwsze efekty można już zauważyć po pierwszym użyciu.