Zniszczone płuca, kobiety palące przy dzieciach, rany pooperacyjne, pogrzeby – to tylko kilka zdjęć z nowych opakowań papierosów, które dostępne są już w sprzedaży. Czy tak drastyczne zdjęcia rzeczywiście pozwolą na zmniejszenie liczby palących?

Palenie nie jest zdrowe – chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jednak nawet znajomość teoretycznych zagrożeń nie jest dla wielu powodem do rzucenia tego szkodliwego nałogu. Aby odwołać się do wyobraźni palaczy i przybliżyć im skutki palenia, Komisja Europejska zaprezentowała specjalny katalog zdjęć, które mają pojawić się na paczkach papierosów. Nie są to zdjęcia przyjemne dla oka i wolelibyśmy po prostu na nie nie patrzeć. Teraz jednak będziemy do tego zmuszeni przy zakupie każdej kolejnej paczki.

Szokująco nieskuteczne?

Jeżeli zapytamy palaczy, czy rzeczywiście niezbyt przyjemne zdjęcia chorób wywołanych przez palenie papierosów mogą skłonić do rzucenia nałogów, przede wszystkim otrzymamy odpowiedzi, że nie. Nałóg jest silniejszy od racjonalnych argumentów, dlatego nawet bardzo drastyczne zdjęcia nie będą w stanie zmienić raz podjętej decyzji, chociaż na pewno będą mogły przybliżyć skutki palenia naocznie.

Nie oznacza to jednak wcale, że nowe opakowania nie będą całkowicie nieskuteczne w edukacji palaczy. Są też osoby, dla których szokujące zdjęcia odkrywają prawdę o paleniu, z której nie zdawali sobie wcześniej sprawy. Wobec tego mogą być tym niezbędnym pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia.

Co roku umiera 6 milionów palaczy

Statystyki wskazują, że na świecie każdego roku umiera około 5-6 milionów osób palących papierosy właśnie z powodu swojego nałogu. W Europie jest to około 700 tysięcy osób. Z kolei na terenie Unii Europejskiej około 13 milionów osób cierpli z powodu chorób wywołanych przez palenie tytoniu. W Polsce papierosy pali około 9 milionów osób.

Palacze narażeni są przede wszystkim na choroby serca oraz układu oddechowego – zaliczają się do nich zapalenia płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawały serca czy udary mózgu. Zwiększa się ryzyko nowotworów nerek, trzustki, przełyku, głowy i szyi oraz żołądka. Także u palaczy częściej występują choroby układu pokarmowego, na przykład wrzody i niestrawność, impotencja. Palenie lub przebywanie w towarzystwie osoby palącej prowadzi do powikłań ciąży i porodu, w tym także do poronień i wad wrodzonych płodów. To tylko wybrane skutki palenia papierosów, na które narażeni są sami palący oraz tak zwani palacze bierni, którzy przebywają w dymie tytoniowym.

Rzucenie palenie może być trudne, ale wcale nie jest niemożliwe. Co więcej, aktualnie jest łatwiejsze niż przed laty. Do dyspozycji mamy między innymi specjalne preparaty zawierające nikotynę, które niwelują głód nikotynowy i pozwalają na powolne wyjście z nałogu, ponadto dostępne są tabletki zawierające cytyzynę, która zmniejsza objawy odstawienia oraz wypiera nikotynę z organizmu. Możemy też zdecydować się na różne terapie, których celem jest rzucenie palenia.