Od czasu do czasu bolą cię plecy? Często sami jesteśmy odpowiedzialni za tę dolegliwość. Czasami wystarczy tylko zlikwidować swoje złe nawyki, aby poczuć się lepiej. Sprawdź z nami, czego unikać!

  1. Noszenie ciężkiej torby

Kobiece torebki niejednokrotnie mieszczą rozmaite przedmioty mogące ważyć sporo. Gdy nosimy je codziennie, wtedy odbije się to negatywnie na kondycji kręgosłupa. Torebka noszona w ręku czy na ramieniu powoduje nierównomierne obciążenie pleców, więc może doprowadzić do ich bólu. Najlepiej pomyśleć o mniejszej torebce lub plecaku.

  1. Niewygodny materac

Jeżeli śpisz na starym materacu albo wersalce, wtedy twój kręgosłup także może to odczuć. Spanie na niewygodnym łóżku również jest jednym z powodów nieprzyjemnych bólów, dlatego warto wtedy pomyśleć o zakupieniu nowego modelu. Obecnie bardzo popularne są materace piankowe, na przykład z pianki termoelastycznej czy lateksowej.

  1. Nieodpowiednie obuwie

Regularne noszenie butów na wysokim obcasie sprzyja bólom kręgosłupa, ale z drugiej strony musimy też pamiętać o tym, że całkiem płaskie buty na niewyprofilowanej podeszwie, na przykład balerinki, również powodują bóle pleców, a ponadto mogą wywoływać dolegliwości bólowe kolan.

  1. Nadmierny stres

Stres działa na organizm człowieka w sposób bardzo szeroki. Również powoduje on nadmierne spięcie mięśni, co z kolei powoduje bóle karku i pleców. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zredukować ilość stresu w życiu, by czuć się lepiej.

  1. Nieprawidłowa pozycja siedząca

Wynika przede wszystkim z nieodpowiedniego krzesła, ale także z naszych nawyków. Gdy siedzimy w sposób nieprawidłowy, wtedy o bóle kręgosłupa, a także poważniejsze schorzenia znacznie łatwiej. Warto wobec tego zainwestować w dobrej jakości krzesło biurkowe, które będzie dopasowane do naszego wzrostu oraz sylwetki – im więcej punktów regulacji, tym lepiej.

  1. Nieprawidłowa dieta i nadmiar kilogramów

Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na bóle pleców. Gdy masz nadmiarowe kilogramy, pomyśl o ich zrzuceniu – odpowiednia dieta oraz ruch spowodują, że będziesz czuć się lepiej i twoje plecy nie będą już bolały. Gdy masz problemy z ułożeniem diety, pomyśl o udaniu się do dietetyka.

  1. Brak ruchu

Jeżeli nie masz czasu lub nie lubisz się ruszać i większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej albo leżącej, wtedy także twój kręgosłup może boleć cię bardziej. Nawet kilkanaście minut ćwiczeń w domu, spacer czy jazda na rowerze są w stanie dać bardzo dobre rezultaty i sprawić, że będziesz czuć się lepiej.