By widzieć lepiej zadbaj o swoją dietę i wprowadź do niej odpowiednie produkty, które ochronią oczy przed przedwczesnym starzeniem, a także przed negatywnymi skutkami wynikającymi z wpatrywania się w monitory komputera, smartfonu czy telewizora.

  1. Szpinak

To warzywo, które wzbudza mieszane uczucia. Jest jednak pełne wartościowych składników. W szpinaku znajdują się duże ilości luteiny, która jest niezbędna do ochrony wzroku przed działaniem promieniowania UV oraz do działania jego plamki żółtej. Również w szpinaku znajdziemy duże ilości witamin C, K, witaminy z grupy B, magnez, potas, kwas foliowy oraz beta-karoten.

  1. Jajka

Także jajka są bardzo wartościowym dodatkiem w diecie osób chcących zadbać o swój wzrok. Zawierają witaminy z grupy B, a także kwas foliowy, magnez, potas, cynk, wapń, selen oraz wiele innych dobroczynnych składników. Ponadto żółtko jaja ma wspomnianą już luteinę oraz jest źródłem zeaksantyny o podobnym działaniu. Dzięki temu chroni wzrok i zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej.

  1. Oliwa z oliwek

Pełna dobrych dla organizmu człowieka kwasów tłuszczowych, steroli oraz polifenoli. Zawiera między innymi witaminę E, która chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki oraz przedłuża ich młodość, a także prowitaminę A, która wzmacnia odporność organizmu oraz hamuje jego procesy starzeniowe. Według badań, oliwa z oliwek pomaga też w zapobieganiu chorób siatkówki oka.

  1. Pomidory

W pomidorach znajduje się dużo likopenu, który jest składnikiem zapobiegającym i hamującym zwyrodnienie plamki żółtej. W pomidorach jest też dużo witaminy C, która także wpływa dobroczynnie na wzrok. Aby zwiększyć wchłanianie ważnych składników odżywczych, warto poddać warzywo obróbce termicznej albo podawać z oliwą z oliwy.

  1. Pistacje oraz migdały

Orzechy również są bardzo wartościowe – zawierają dobre tłuszcze, witaminy i minerały. W migdałach i pistacjach znajdziemy duże ilości witaminy E oraz witamin z grupy B, a ponadto witaminę E, które wspierają prawidłowe działanie narządu wzroku.

  1. Marchewka

Zawiera beta-karoten oraz duże ilości witaminy A, która wspiera wzrok. Warto wiedzieć, że niewystarczające ilości witaminy A mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Ma ona też duże znaczenie w zapobieganiu zwyrodnienia plamki żółtej oka.

  1. Brokuły

Oprócz zawartości luteiny, która wspiera wzrok, mają też dużo witaminy B2, witaminy C oraz przeciwutleniaczy. Dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób wzroku, a także chronią przed innymi schorzeniami, w tym rakiem, anemią.