Od dawna próbujesz schudnąć, ale diety i ćwiczenia nie przynoszą żadnych oczekiwanych przez ciebie skutków? Być może powodem tego jest jedno z popularnych schorzeń. Sprawdź, co może przeszkadzać ci w zrzuceniu nadmiaru kilogramów.

Zanim rozpoczniemy odchudzanie powinniśmy pomyśleć o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem i dokładnie się przebadać. Jednak mało kto decyduje się na taką właśnie opcję. To popularny błąd, ponieważ już na tym etapie będziemy mogli sprawdzić swój stan zdrowia i wykryć choroby, które mogą przeszkadzać w odchudzaniu, nawet pomimo regularnego wysiłku fizycznego oraz zmiany diety.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Choroba ta, która objawia się między innymi przez zgagę, często przeszkadza w odchudzaniu. Osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym często traktują posiłki jako lekarstwo, ponieważ wtedy neutralizuje się działanie kwasów żołądkowych, co zmniejsza odczucie pieczenia. Gdy jemy często, wtedy jesteśmy bardziej narażeni na nadwagę. Wobec tego, gdy mamy refluks, warto rozpocząć odchudzanie od jego wyleczenia.

Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy i jelit

W tym przypadku obserwujemy podobny mechanizm jak przy refluksie. Jedzenie powoduje zneutralizowanie nieprzyjemnych symptomów, dlatego osoby z wrzodami jedzą często i nierzadko w nadmiarze.

Częste zaparcia

Są najczęściej wynikiem zaburzeń w metabolizmie, który prowadzi do zatrzymywania się mas kałowych w jelitach. Częste zaparcia powodują też, że czujemy się bardziej ociężali, ospali. Trudniej wtedy dostrzec efekty odchudzania. Wobec tego powinniśmy pomyśleć o zwiększeniu dawki błonnika w diecie – dostarczają go głównie owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Możemy też zakupić preparaty zawierające błonnik. Pamiętajmy wtedy o piciu dużej ilości wody, ponieważ tylko wtedy błonnik zadziała prawidłowo.

Niedoczynność tarczycy

Jednym z popularnych objawów niedoczynności tarczycy jest przybieranie na wadze. Towarzyszą mu często ogólne zmęczenie, senność, problemy z pamięcią, wypadające włosy, szorstka skóra. Wtedy konieczne jest udanie się do laboratorium w celu zbadania poziomu hormonów we krwi. Gdy wykryta zostanie niedoczynność, także z powodu choroby autoimmunologicznej Hashimoto, konieczne jest dostarczanie do organizmu codziennej dawki hormonów.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

U kobiet chorujących na PCOS dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Mogą one być widoczne jako skąpe miesięczne krwawienie, nadmiar testosteronu, co przekłada się na nieprawidłowe owłosienie, może pojawić się też trądzik, łysienie typu męskiego. Chorobie może towarzyszyć też insulinooporność i hiperinsulinomia, co z kolei może przekładać się na nadmierne przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny.