Nowa dyrektywa przygotowana przez Unię Europejską w zakresie rynku papierosowego weszła w życie już w maju 2016 roku. Państwa członkowskie otrzymały 12 miesięcy na przystosowanie się do zmian.

Palenie papierosów nie jest zdrowe – wiedzą o tym również palacze. Jednak sama wiedza na temat szkodliwości nałogu to często za mało, aby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Właśnie dlatego Komisja Europejska wprowadziła specjalne zmiany.

Nowe opakowania papierosów z drastycznymi zdjęciami

Jedną z konsekwencji nowych przepisów stało się umieszczenie na opakowaniach papierosów drastycznych zdjęć, które prezentują osoby uzależnione od palenia oraz skutki tego nałogu. Teraz, zamiast dużego logo marki, co najmniej 65 procent opakowania mają zajmować niezbyt przyjemne dla oka fotografie, na przykład raka płuc w zaawansowanym stadium, kobiety plującej krwią, mężczyzny podłączonego do respiratora. Co roku do sprzedaży mają trafiać opakowania z nowymi zestawami fotografii, aby te już stosowane nie opatrzyły się palaczom.

Zmiany także wśród papierosów elektronicznych

Także przepisy zmieniły warunki dotyczące papierosów elektronicznych. Dyrektywa wprowadziła między innymi maksymalne stężenia i ilość nikotyny dla e-papierosów. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia wprowadziło całkowity zakaz handlu papierosami elektronicznymi przez internet.

Mentole wycofywane ze sprzedaży

Jednak dla wielu najbardziej dotkliwą zmianą jest zakaz sprzedaży papierosów aromatyzowanych, na przykład mentolowych. Głównym powodem zmian jest wrażenie, że papierosy aromatyzowane sprawiają wrażenie bardziej atrakcyjnych od standardowych. Ponadto kolejną przesłanką był brak powszechnej standaryzacji produkcji tych papierosów na terenie Unii Europejskiej, przykładowo różne kraje miały odmienne listy dozwolonych i zabronionych aromatów.

Polska protestowała przeciw nowemu prawu

W Polsce „mentole” są bardzo popularne. Deklarowana konsumpcja plasuje się na poziomie nawet 20 procent. Dodatkowo także nasz kraj jest jednym z liderów w produkcji oraz eksporcie papierosów aromatyzowanych. Polski rząd próbował odwołać się od nowej dyrektywy, niemniej jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił skargę Polski, która wspierana była między innymi przez Rumunię.

Papierosy mentolowe tylko do 2020 roku

Papierosy smakowe mają zniknąć z rynku maksymalnie do 2020 roku, czyli do tego czasu będą one jeszcze w sprzedaży, ale już po tej dacie nie będziemy mogli ich zakupić. Oczywiście, pojawia się wtedy zagrożenie, że do sprzedaży zacznie trafiać wiele nielegalnych produktów ze wschodu, głównie z Białorusi oraz z Ukrainy, gdzie dyrektywa nie będzie obowiązywała. Badacze rynku wskazują w związku z tym, że wiele polskich firm, które dotychczas zajmowały się produkcją papierosów mentolowych, może przenieść się za granicę i tam kontynuować swoją działalność.

Na razie wobec tego nie musimy robić zapasów papierosów mentolowych. Jeszcze przez 3 lata będą one dostępne w sklepach. Jednak po 2020 roku nie będą one już dostępne. W związku z tym palacze wybierający te właśnie papierosy będą mieli wybór – albo wybrać standardowe papierosy, albo zdecydować się na rzucenie nałogu.