Jeżeli zależy nam, aby spożywana przez nas żywność była wolna od szkodliwych substancji a zarazem zdrowa i naturalna. Dobrym sposobem jest suszenie jedzenia. Jest to jeden z lepszych sposobów na dobrą konserwację. Suszenie w domowych warunkach zawsze było bardzo popularne, przeważnie robiono to standardowo wieszając je na nitce lub sznurku w suchym i przewiewnym miejscu. W tej chwili można robić to bardziej estetycznie i zdecydowanie szybciej za pomocą specjalnych suszarek do żywności, które nabędziemy w wielu sklepach w bardzo przystępnych cenach.

Suszenie to po prostu odwadnianie czyli usuwanie wilgoci z jedzenia w celu pozbycia się bakterii, pleśni i grzybów. Suszyć można bardzo wiele produktów są nimi warzywa np. papryka, ziemniaki, cukinia, a także owoce – banany, jabłka, brzoskwinie, morele. Można także suszyć mięso – szczególnie smaczna jest suszona wołowina tak zwana beef jerky, ale nie tylko może to być również drób, dziczyzna i wieprzowina. Suszenie stosuje się bardzo często także do grzybów, które są idealnym składnikiem do wielu dań. Proces ten wykorzystywany jest również do suszenia wielu odmian ziół i przypraw, które są przydatne w każdej kuchni.

Suszenie jedzenia w przeciwieństwie do mrożenia czy wekowania zachowuje jego wartości odżywcze czyli minerały i witaminy, a także błonnik i węglowodany. W suszonych produktach zmniejsza się zawartość soli oraz tłuszczu, dodatkowo produkty te nie zawierają sztucznych barwników, co jest dodatkowym ich atutem.

Susząc produkty w domu wiemy, że nie posiadają one substancji chemicznych, mamy pewność, że ich skład jest całkowicie naturalny. Produkty oferowane w sklepach najczęściej posiadają dwutlenek siarki, aby wyglądały one atrakcyjnie dla konsumenta. Niestety substancja ta niszczy w produktach cenne minerały i składniki.

Suszone owoce są popularne także w śród sportowców. Owoce w suszonej postaci takie jak morele, śliwki, rodzynki czy daktyle, będące cennym źródłem minerałów i witamin, dają osobom uprawiającym sport dodatkowy zastrzyk energii oraz dostarczają do organizmu brakujący cukier. Ponadto suszone owoce zawierają więcej błonnika niż świeże owoce np. w szklance suszonych moreli znajdziemy 6,5 grama błonnika, natomiast w tej samej porcji świeżych moreli tylko 3 gramy.

Suszenie odbywa się w bardzo prosty sposób, o wiele szybciej niż mrożenie czy wekowanie. Wystarczy pokroić na odpowiednie kawałki wybrane produkty, ułożyć je na specjalnych tackach i ustawić temperaturę w suszarce. Suszenie w zależności od potrzebnych produktów zajmuje zwykle kilka godzin. Takie produkty pozwalają nam wiele zaoszczędzić ale przede wszystkim dzięki nim będziemy zdrowsi.