Batony proteinowe są chętnie kupowane przez osoby uprawiające sporty, szczególnie przez tych, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę i wyrzeźbić ją zgodnie ze swoim pomysłem. Batony zawierają pełną gamę wartościowych składników – nie tylko proteiny, czyli białka, ale też węglowodany, błonnik, witaminy, minerały. W związku z tym często pojawiają się pytania – czy możemy traktować je jako zamiennik pełnowartościowego posiłku?

Korzystanie z batonów proteinowych jest bardzo wygodne – możemy wziąć je ze sobą wszędzie, na przykład na trening, ale też do pracy, szkoły, w podróż. Batony te ze względu na wysoki udział białek szybko i na długo dają uczucie sytości. Wobec tego mogą być bardzo dobrą alternatywą dla popularnych słodyczy.

Nie wszystkie batony proteinowe są zdrowe

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każdy baton proteinowy jest zdrowy – musimy zwrócić uwagę na jego skład, aby zobaczyć, co posłużyło do jego wykonania. Powinniśmy przede wszystkim uważać na batony, które zawierają duże ilości cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, a także utwardzone tłuszcze roślinne.

Gdy poszukujemy zdrowych batonów, zwróćmy uwagę, jak są one słodzone. Najlepszym wyborem są tak zwane poliole, czyli alkohole wielowodorotlenowe. Zaliczają się do nich między innymi sorbitol, ksylitol, mannitol, erytrytol, które nie powodują podwyższenia poziomu glukozy we krwi, ale wyróżniają się słodkim smakiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że jedzenie ich w dużej ilości może prowadzić do powstawania wzdęć i rozwolnień, więc nie powinniśmy przesadzać z ich ilością w swojej diecie.

Kiedy warto jeść batony proteinowe?

Jak już wspomnieliśmy, batony proteinowe mogą być używane podczas wielu różnych sytuacji – nie tylko podczas treningów. Gdy wobec tego zależy nam na tym, aby szybko podnieść poziom energii, sprawdzą się świetnie, ale musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy jeść ich zbyt często. Nie będą one w stanie zastąpić pełnowartościowego posiłku na co dzień, ale wtedy, gdy nie możemy do przygotować, na przykład w podróży, sprawdzą się bardzo dobrze.

Także powinniśmy pamiętać o tym, że batony energetyczne, w tym batony proteinowe, czyli białkowe nie zawierają wszystkich potrzebnych człowiekowi składników odżywczych, witamin i minerałów. Tutaj więc zróżnicowana dieta jest zdecydowanie na pierwszym miejscu i nie powinniśmy z niej rezygnować. Jeśli jednak nie możemy przygotować obiadu, kolacji czy śniadania albo mamy ochotę na szybką, ale wartościową przekąskę, baton proteinowy będzie strzałem w dziesiątkę.