Zdrowe odżywianie się od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Wiele osób zaczyna dbać o swoje zdrowie a przy tym zastanawia się w jaki sposób przyrządzać posiłki by były one zarówno smaczne i zdrowe. Aby zacząć przygotować zdrowe potrawy trzeba również nabyć odpowiednie, najlepiej ekologiczne produkty. Niestety ceny takich produktów nie są zbyt przystępne, prawdopodobnie najtańszym rozwiązaniem będzie nabyć ich w markecie, które coraz częściej posiadają oddzielne półki z produktami bio. Dodatkowo przy przygotowywaniu zdrowych potrwa ważna jest ich obróbka termiczna. Odpowiednia obróbka pozwala na zachowanie w potrawach smaku, zapachu oraz wartości odżywczych.

Skupimy się na trzech najbardziej popularnych metodach przyrządzania posiłków – gotowaniu, pieczeniu lub smażeniu. Która z nich jest najzdrowsza? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Gotowanie jest jedną z najzdrowszych metod, ponieważ podczas tego procesu nie powstają szkodliwe związki. Dzięki gotowaniu lepiej jest również przyswajalne białko i skrobia. Zaleca się szczególnie gotowanie na parze, dzięki czemu potrawy zachowują wiele swoich wartości odżywczych. Gotowanie mięsa, nie będzie najzdrowszą formą, gdyż wszystkie składniki odżywcze oddane zostaną do wody, w której się ono gotuje. Dlatego też gotowane mięso najlepiej sprawdza się w zupach, gdyż powstały na jego bazie niego wywar, jest cennym źródłem zdrowych składników.

Pieczenie w piekarniku jest również jedną ze zdrowszych form przetwarzania żywności. Pieczenie należy rozpocząć w niskiej temperaturze a później stopniowo ją zwiększać. Najlepiej piec potrawy w naczyniach żaroodpornych np. podczas smażenia mięsa wydziela się sos a potrawa ma niepowtarzalny i aromatyczny smak.  Pieczone potrawy mają również wpływ na lepsze przyswajanie w naszym organizmie białka i skrobi. Niestety pieczenie potrwa w zbyt wysokiej temperaturze powoduje wytwarzanie związków Maillarda. Związki te powodują powstawanie chorób, również tych nowotworowych.

Smażenie jest jedną z najsmaczniejszych ale niestety z najmniej zdrową forma przyrządzania posiłków. Przy smażeniu mięsa najlepiej używać tłuszczy, które najszybciej ulegają rozkładowi w wysokiej temperaturze, czyli takich jak olej rzepakowy lub olej kokosowy. Najmniej wskazane jest używanie masła lub margaryny, które podczas ogrzania wydzielają substancje szkodliwe. Ponadto smażenie w wysokiej temperaturze pozbawia produkty wielu cennych składników odżywczych. Smażenie powinno być jak najkrótsze. Najlepszymi produktami nadającymi się do szybkiej obróbki są drób, jajka oraz ryby. Najzdrowiej również smażyć na patelniach teflonowych, które nie wymagają użycia tłuszczu, nie ważne czy będziemy smażyć na płycie indykacyjnej czy gazowej.