Chyba każdy z nas słyszał już o crossficie. Ta metoda treningów stała się bardzo popularna również w Polsce. Trenować możemy samodzielnie lub w klubach sportowych. Czym jednak dokładnie jest crossfit? Jakie są jego zalety i metody treningu? Zapraszamy do sprawdzenia!

Trudno szukać dokładnych informacji o tym, czym tak naprawdę jest crossfit. Najczęściej spotykamy się z definicjami, że jest to ogólny trening siły i kondycji, który włącza różnego rodzaju ćwiczenia i dyscypliny sportowe.

Co ćwiczy się podczas crossfitu?

W treningach crossfitowych popularne są między innymi elementy treningu siłowego, na przykład podrzut, rwanie, przysiady, martwy ciąg, podciąganie się na drążku, elementy treningów biegowych jak interwały, rytmy, wybieganie czy podbiegi, ponadto uzupełnione są one o pływanie, skoki, jazdę na rowerze czy wiosłowanie.

Warto również wskazać, że w przypadku crossfitu nie ma zbyt wielu skomplikowanych ruchów. Dominują proste ćwiczenia, z pominięciem tych na maszynach.

Zalety treningu crossfit:

  • jest zróżnicowany, ponieważ każdego dnia można trenować coś innego, dlatego nie nudzi się szybko
  • wspomaga budowę siły, sprawności, szybkości, koordynacji
  • wspiera budowę wytrzymałości tlenowej i beztlenowej
  • możemy w łatwy sposób zwiększać stopień trudności ćwiczeń
  • wspomaga spalanie kalorii oraz wzmacnia układ krążenia
  • jest szybki, ponieważ możemy nawet w 20 minut wykonać kompletny trening
  • dzięki niemu możemy łatwo rozwijać mięśnie brzucha i pleców
  • nie wymaga stosowania drogiego i skomplikowanego sprzętu
  • związany jest z niższym kosztem

Są też i wady, które powodują, że treningi crossfit nie są przeznaczone dla każdego. Przede wszystkim mogą być one zbyt dużym obciążeniem dla osób niewytrenowanych, w podeszłym wieku, chorych. Wymagane jest także dokładne poznanie ważnych elementów technicznych, ponieważ ich nieprawidłowe wykonywanie może powodować zwiększenie ryzyka urazów.

Jak zacząć trenować crossfit?

W internecie możemy znaleźć bardzo dużo informacji o crossficie dla początkujących. To zarówno kompletne publikacje, jak i wpisy na forach internetowych. Możemy również korzystać z filmików pokazujących nam, jak trenować, aby zyskać oczekiwane rezultaty.

Gdy jednak chcemy trenować bezpieczniej, warto udać się do dobrego klubu sportowego czy na siłownię, gdzie będziemy mogli skorzystać z pomocy w tym zakresie. Obecnie coraz więcej klubów i siłowni oferuje również usługi w ramach crossfitu, organizując grupowe i indywidualne zajęcia dla tych, którzy chcą dokładnie poznać ćwiczenia i wykonywać je dobrze pod okiem trenerów.