Biegasz często po zmroku w miejscach, które nie są dobrze oświetlone? W takim przypadku warto pomyśleć o zakupieniu odblasków. Teraz ich brak nie tylko może skutkować w utracie zdrowia, a nawet życia, ale też w 500-złotowym mandacie!

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, która weszła w życie 2014 roku, wprowadziła obowiązek noszenia odblasków w określonych sytuacjach. Przepis brzmi: „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci do 15. roku życia. Teraz odblaski muszą nosić wszyscy, którzy po zmroku korzystają z terenu niezabudowanego, bez infrastruktury dla pieszych. Gdy bez odblasku zostaniemy zatrzymani przez policję, narażamy się w najlepszym przypadku na pouczenie, ale też na mandat w wysokości od 20 do 500 złotych lub nawet na wniosek do sądu.

Biegasz po zmroku? Zadbaj o siebie!

Każdy biegacz powinien pamiętać o tym, aby być dobrze widoczny na drodze. Osoba, która ubrana jest w ciemny strój, po zmroku widziana jest jedynie z odległości 40 metrów. Z kolei wtedy, gdy ma na sobie elementy odblaskowe, inni uczestnicy ruchu drogowego widzą ją nawet z odległości 150 metrów. To powoduje, że mogą ją w porę wyminąć.

Właśnie dlatego wiele firm produkujących odzież sportową wyposaża swoje ubrania w specjalne odblaskowe wstawki. Warto jednak mieć pod ręką jeszcze kilka osobnych odblasków – nie zawsze biegamy w końcu w odzieży z odblaskami.

Jakie odblaski dla biegaczy warto wybrać?

W sklepach możemy znaleźć obecnie różnego rodzaju gadżety odblaskowe, które przeznaczone są także dla sportowców. Najpopularniejszym odblaskiem jest specjalna opaska samozaciskowa – może być nałożona na rękę lub na nogę i możemy ją łatwo założyć i zdjąć. Opaski tego rodzaju to zwykle koszt kilku złotych. Tak niski wydatek może uchronić cię przed wypadkiem.

Jeśli jednak taki odblask nie odpowiada ci w pełni, na przykład jest mało komfortowy, możesz zdecydować się na inne propozycje. Biegacze, którzy chcą być dobrze widoczni po zmroku, mogą też kupić specjalne szelki odblaskowe. Możemy założyć je na koszulkę lub kurtkę i wyregulować rzepami. Szelki mają specjalny kształt, dlatego nie ograniczają ruchów, a przy tym gwarantują maksymalną widoczność po zmroku.

Te, a także wiele innych gadżetów odblaskowych możemy zakupić obecnie w sklepach sportowych, u producentów, a także w innych sklepach stacjonarnych i on-line.