Regularne uprawianie sportów powoduje zwiększenie ryzyka dolegliwości dermatologicznych. W jaki sposób możemy je rozpoznać? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć?

Intensywne i długie treningi, przeciążenia, a także odzież i obuwie zwiększają ryzyko chorób skórnych u sportowców i innych dolegliwości. Musimy pamiętać o tym, że treningi nie tylko wpływają na układ krążeniowy czy oddechowy, ale również na nasz największy narząd, czyli właśnie na skórę. Sportowcy narażeni są przede wszystkim na grzybice, brodawki, a także na otarcia skóry.

Grzybica

Jest chyba jedną z najczęstszych chorób, jaka dotyka sportowców. Rozwijać może się na różnych narządach ciała, ale przede wszystkim jest ona widoczna na stopach. Wystarczy, że skorzystamy z prysznicu w klubie sportowym czy na basenie bez klapek i od razu możemy się nią zarazić. Także na grzybicę narażeni są sportowcy uprawiający sporty kontaktowe, na przykład zapaśnicy, a także biegacze, u których mówimy o tak zwanej stopie atlety.

Grzybica przede wszystkim daje efekt zaczerwienionych zmian o grudkowym charakterze. Towarzyszy jej łuszcząca się skóra. Jej leczenie odbywa się z użyciem odpowiednich maści i kremów. Jeśli nie pomagają, stosuje się terapie ogólne – doustne. Bardzo ważna jest też higiena – dokładne mycie i suszenie ciała, odpowiednio dobrane obuwie.

Brodawki

Brodawki, które nazywane są też kurzajkami, występują pojedynczo lub w skupiskach. Najczęściej są efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, którego, niestety, nie jesteśmy w stanie zlikwidować, gdy zostaniemy już nim zarażeni. Warto więc udać się do dermatologa, który będzie mógł zbadać charakter zmiany i wydać diagnozę.

Najczęściej brodawki usuwa się z użyciem maści z kwasem salicylowym o właściwościach złuszczających, stosuje się też wymrażanie oraz wypalanie.

Otarcia skóry

Niedopasowane obuwie, obciskająca koszulka czy za luźne spodnie. Otarcia skóry także są powszechną przypadłością wśród sportowców. Możemy chronić się przed nimi przez noszenie dopasowanej, ale nie obciskającej odzieży, używanie talku czy plastrów do oklejania najbardziej narażonych na nie miejsc.

Gdy dojdzie o otarcia, pojawią się bąble, wówczas musimy odpowiednio chronić skórę. Nie zrywajmy jej i nie przekłuwajmy bąbli, ponieważ możemy doprowadzić do jeszcze większej infekcji. Zastosujmy plaster oraz kremy i maści do pielęgnacji otartej skóry.

Jeżeli masz problemy dermatologiczne, których nie można wyleczyć domowymi metodami, warto umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego lub dermatologa. Specjalista zbada zmiany i będzie mógł przepisać odpowiednie leki.