Jakość naszych włosów uwarunkowana jest genetycznie, to czy są grube czy cienkie zależy od czynników genetycznych. Oczywiście wiele zależy również od tego jak o nie dbamy, czy często je myjemy, czy często je farbujemy. Nasze włosy mogą się również niszczyć od suszenia gorącym powietrzem, promieni słonecznych czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie można również panikować, gdy nasze włosy wypadają, gdyż jest to naturalna kolej rzeczy. Średnio u zdrowego człowieka dziennie wypada od około 50 do 100 włosów.

Jednakże wypadanie włosów może być również związane z wieloma chorobami. Jeśli zauważymy, że na szczotce lub pod prysznicem zostaje coraz więcej włosów, należy udać się w takiej sytuacji do dermatologa. U kobiet oznaką wypadania włosów może być wiele chorób takich jak na przykład cukrzyca, depresja, zmiany hormonalne, anemia, choroby zakaźne lub nowotworowe. Wypadanie włosów może być także spowodowane chorobami przewlekłymi jak niedoczynność czy nadczynność tarczycy. Osoby, które stale muszą przyjmować leki np. przeciwnowotworowe, zmniejszające krzepliwość krwi, przeciwłuszczycowe a także hormonalne, są również podatne na wypadanie włosów. Wiele osób nie znając swojego problemu wypadania włosów, przyjmuje witaminy lub mikroelementy. Jednak zanim sięgniemy po preparaty witaminowe lepiej zgłosić się najpierw do lekarza specjalisty.

Włosy należy myć dwa lub trzy razy w tygodniu, nie częściej, gdyż może to zaburzyć mikroflorę naszej skóry głowy. Do mycia włosów najlepiej używać naturalnych szamponów oraz dobranych do ich rodzaju. Po umyciu włosów dobrze jest je spłukać sokiem z cytryny, gdyż przywraca on prawidłowe ph skóry oraz nadaje włosom połysk. Aby poprawić kondycję naszych włosów dobrze jest również zrobić masaż skóry głowy, co dodatkowo sprzyja prawidłowemu ukrwieniu skóry oraz lepszemu odżywieniu cebulek włosów.

Polecamy: Sklep fryzjerski

Jeśli chcemy dowiedzieć się czy nasze włosy są zdrowe, najlepiej wykonać trichogram. Badanie to zleca najczęściej dermatolog. Wykonuje się je pod mikroskopem po uprzednim wyrwaniu kilkudziesięciu włosów z cebulkami. Dzięki badaniu dowiadujemy się dlaczego nasze włosy wypadają. Badanie to może być również wykonywane po przebytym leczeniu i stwierdzeniu czy nastąpiła poprawa struktury włosa. Można również wykonać bardziej specjalistyczne badanie zwane trichoskopią. Wykonują je nieliczni dermatolodzy, za pomocą komputera bada się kondycję włosów i skórę głowy. Badanie to przypomina badanie usg, za pomocą trychoskopu powiększa się badany obszar głowy nawet o 500 razy.