Jajka kiedyś były uważane za niezdrowe, dziś na szczęście jajka wracają do łask. Dzięki wielu badaniom okazał się, że jajka mają wiele substancji obniżających cholesterol takich jak lecytyna i kwasy omega 3. Ilość cholesterolu we krwi zleży bowiem od wielu czynników między innymi jest to wiek, płeć, aktywności fizyczna, geny oraz skłonności do różnych chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia dopuszczalne jest jedzenie 10 jajek tygodniowo. Oczywiście ilość ta dotyczy zdrowych osób, natomiast osobom które mają podniesiony cholesterol zaleca się jedzenie maksymalnie 2-3 jajek w tygodniu. Im  dieta bardziej urozmaicona w warzywa i owoce, tym częściej można sobie pozwolić na spożywanie jajek.

Jajka są produktem posiadającym wiele cennych aminokwasów egzogennych czyli tych których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Dwa jajka posiadają około 35% procent dziennego zapotrzebowania na ten aminokwas. W składzie białka oprócz wody, która stanowi aż 90% znajdziemy również aminokwasy oraz węglowodany. Natomiast żółtko skład się z 2/3 lipidów oraz cholesterolu, a także z witaminy A, D, E i K. W żółtku znajduje się lecytyna, która rozbija tłuszcze oraz cholesterol, wspomaga również wątrobę poprzez rozpuszczanie cholesterolu w żółci oraz zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, poprawia również działanie układu nerwowego. Jajka zawierają również ksantofil oraz luteinę.

Ważne jest również przechowywanie jajek. Najlepiej jajka trzymać w lodówce, ale nie dłużej niż 3 tygodnie. Proces starzenia się jajek spowalnia niska temperatura, ale całkowicie go nie eliminuje. Przed spożyciem jajek należy je bardzo dobrze umyć, a potem najlepiej sparzyć. Żółtko jajka można jeść na surowo, ale nie należy jeść surowego białka, gdyż zawiera ono awidynę, która hamuje przyswajanie witaminy B7, dodatkowo białko jest uczulające, więc najlepiej gdyby alergicy go nie jedli.

Nie ma przeszkód by smażyć jajka na maśle, gdyż białko ścina się w temperaturze 60 stopni, czyli przed wydzieleniem się w maśle substancji toksycznych zwanej akroleiną. Jajka są najlepiej przyswajalne przez nasz organizm w postaci ugotowanej na miękko. Nie należy gotować ich dłużej niż 10 minut, gdyż tracą one wiele witamin i obniżają wartości odżywcze białka.

Kupując jajka zastanawiamy się dlaczego jedne mają biały kolor a drugie brązowy, czy któreś z nich są zdrowsze lub smaczniejsze? Jak się okazuje kolor skorupki jajka nie ma żadnego znaczenia. Faktycznie jajka brązowe są z reguły dużo większe od białych, a przez to są droższe i dlatego wiele osób uważa, że mają więcej substancji odżywczych. Jednak wcale tak nie jest. Po prostu kolor jajka zależy od gatunku kury, która je znosi.