Opalone ciało wygląda dużo zdrowiej, młodziej i bardziej seksownie. Gdy nadchodzi lato, każdy chciałby jak najszybciej mieć piękną opaloną skórę. Jak to szybko osiągnąć wymarzoną opaleniznę? Jest kilka sposobów, ale nie ma gwarancji, że są one bezpieczne dla naszej skóry.

Opalenizna powstaje na skutek wystawienia naszej skóry na promienie słoneczne, skóra robi się ciemniejsza, szczególnie widać to bardzo szybko u osób o jasnej karnacji. Dodatkowo odpowiednio długie wystawienie ciała na słońce dostarcza naszemu organizmowi witaminę D3. Na podstawie badań ustalono, że wystarczy przebywać na słońcu od 5 do 15 minut w godzinach od 10 do 15 aby dostarczyć dzienną dawkę witaminy D.

Jednym z szybszych sposobów na uzyskanie opalenizny oprócz opalania na słońcu jest spożywanie dużej ilości beta-karotenu. Sporą ilość beta-karotenu zawiera marchew, wystarczy, że zjemy dziennie 1-2 sztuki lub wypijemy szklankę soku z marchwi, a uzyskamy piękny odcień skóry. Należy jednak uważać, by nie przedobrzyć z dużą ilością beta-karotenu, gdyż skóra może uzyskać pomarańczowy odcień.

Kolejnym sposobem na piękną opaleniznę jest również zażywanie kąpieli na przemian z opalaniem. Podczas kąpieli promienie słoneczne odbijają się od wody, dzięki czemu nasza skóra szybciej się opala. Równomiernie opalasz się również w ruchu np. jeżdżąc na rowerze, niż w pozycji leżącej.

Do uzyskania pięknej opalenizny używamy olejków do smarowania (mogą to być również olejki dla dzieci) lub kremów z filtrem. Ważne jest jak szybko chcemy się opalić, dlatego wybieramy odpowiedni rodzaj kremu z odpowiednim filtrem. Sprawdzamy także czy stosowane kremy posiadają ochronę przed promieniami UVA i UVB. Wybieramy również preparaty wodoodporne, niezależnie od tego czy podczas opalania kąpiemy się w morzu czy w jeziorze, nasza skóra poci się podczas opalania co oznacza, że warstwa ochronna kremu również się zmywa. Zwracamy uwagę na dobranie faktoru SPF do naszej skóry, im skóra jaśniejsza tym większy faktor powinniśmy zastosować. W przypadku bardzo jasnej karnacji i jasnych blond włosów powinniśmy użyć faktoru SPF 50. Należy pamiętać aby co najmniej na 30 minut przed opalaniem posmarować się kremem, aby mógł się on wchłonąć i odpowiednio chronić naszą skórę

Należy również wspomnieć o negatywnych skutkach promieni słonecznych zwanych promieniami UV. Niestety narażanie naszej skóry na zbyt częste opalanie niszczy włókna kolagenowe. Oznacza to, że skóra traci swoją elastyczność i szybciej się starzeje. Słońce może również doprowadzić do powstawania plam oraz przebarwień, a także prowadzić do raka skóry zwanego czerniakiem.