Tlen jest niezbędnym pierwiastkiem dla człowieka, ponieważ oddychanie jest naszą podstawową, fizjologiczną potrzebą. Zażywamy go z każdym oddechem, a następnie wydychamy dwutlenek węgla. Tlen także stosowany jest w leczeniu szeregu schorzeń związanych przede wszystkim z niewydolnością oddechową.
Każda komórka ciała człowieka potrzebuje tlenu, a bez niego nie jesteśmy w stanie żyć – nawet 5 minut bez tlenu prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. Dlatego osobom, które ulegają wypadkom, toną, są zatrute tlenkiem węgla, podaje się tlen.
Tlenoterapia – co to jest?
Tlen także stosowany jest w leczeniu. Tlenoterapia jest nowoczesną metodą terapeutyczną, która polega na wykorzystaniu zwiększonego stężenia tlenu w powietrzu oddechowym. Do tego celu stosuje się specjalne urządzenia, które stale dostarczają tlen w odpowiednim stężeniu przez cewniki nosowe, maski twarzowe, wąsy tlenowe czy w namiotach tlenowych.
Badania wykazały, że tlenoterapia poprawia parametry oddechowe pacjentów, stabilizuje nadciśnienie płucne, podnosi możliwości aktywności fizycznej. Także obniża stres, korzystnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy oraz układ odpornościowy.
Wskazania do prowadzenia tlenoterapii:
- niewydolność krążenia
- niewydolność oddechowa
- POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
- obrzęk płuc
- zapalenia płuc
- zatorowość płucna
- odma opłucnowa
- schorzenia serca
- choroby nowotworowe
- duszności
- bezsenność
- przeziębienia
- zaburzenia geriatryczne
W powyższych przypadkach tlenoterapia przynosi bardzo dobre rezultaty. Leczenie tlenem stosowane jest przede wszystkim w placówkach opieki zdrowotnej. Odpowiedni sprzęt znajduje się w szpitalach oraz w wybranych gabinetach i ośrodkach zdrowia. Jednak wtedy, gdy problemem jest przewlekała niewydolność oddechowa, wskazana jest tlenoterapia domowa.
Leczenie tlenem także w domu
Terapia tlenem w domu nie musi być wcale uciążliwa. Aktualnie w tym celu stosuje się specjalne urządzenia – bardzo łatwe i wygodne w stosowaniu, które zapewniają swoim użytkownikom wysoki komfort oraz bezpieczeństwo. Są także bardzo proste w użyciu, dlatego każda osoba może bez problemu z nich korzystać.
Tlenoterapia w warunkach domowych może być prowadzona na kilka różnych sposobów w zależności od potrzeb pacjenta. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane źródła tlenu.
Źródła tlenu w tlenoterapii:
- tlen sprężony w butlach – jest niedrogi, poręczny, ale szybko się kończy, ponieważ butla wystarcza tylko na kilka dni
- tlen ciekły w zbiorniku – napełniony zbiornik wystarcza na około 2-3 tygodnie, jednak jest stacjonarny i nie możemy łatwo zabrać go ze sobą, ponadto jest dość drogi
- koncentrator tlenu – to specjalne urządzenie, które pobiera tlen z powietrza i następnie w skoncentrowanej formie podaje pacjentowi
Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest koncentrator tlenu – to nowoczesny sprzęt medyczny, który wspomaga oddech i poprawia jego jakość. Dostępne są koncentratory tlenu stacjonarne, które najlepiej sprawdzają się w warunkach szpitalnych i domowych – najczęściej wyposażane są w długie przewody pozwalające pacjentowi na prowadzenie normalnego życia. Możemy też kupić przenośne koncentratory tlenu, które są znacznie lżejsze i mogą być też zasilane bateryjnie, dlatego pozwalają na łatwe podróżowanie.
Najnowsze komentarze