Obok białek oraz tłuszczów węglowodany są głównym źródłem energii dostarczanej organizmowi dla jego prawidłowego funkcjonowania. Określane są również jako cukry i wchłaniane są głównie w formie glukozy. Cukry podzielić możemy głównie na dwa rodzaje – proste oraz złożone. Warto poznać różnice pomiędzy nimi, gdy zależy nam na tym, aby zadbać o swoją linię i zdrowie.

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że w diecie powinno być jak najmniej węglowodanów, czyli cukrów. Popularne są nawet diety, które starają się wyeliminować je praktycznie całkowicie. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że brak węglowodanów to brak energii, dlatego nie powinniśmy z nich zrezygnować. Jednak warto wiedzieć, które z nich są najbardziej dla nas korzystne.

Zasadniczo powinniśmy wybierać produkty posiadające cukry złożone, w przypadku których proces trawienia jest dłuższy. Z kolei cukry proste wchłaniają się szybciej, ale także szybko wzbudzają uczucie głodu. Poniżej prezentujemy różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami cukrów dokładniej.

Cukry proste

Nazywane są też monosacharydami. Są to pojedyncze cząsteczki, które już nie rozkładają się na mniejsze. W związku z tym są wchłaniane do organizmu bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Po zjedzeniu produktów zawierających cukry proste natychmiast wzrasta poziom glukozy we krwi. Trzustka wydziela wtedy duże ilości insuliny, która ma za zadanie unormowanie glukozy. To z kolei powoduje nagły spadek ilości cukru, a tym samym uczucie głodu.

Do cukrów prostych zaliczamy:
• glukozę, czyli cukier gronowy
• fruktozę, czyli cukier owocowy
• galaktozę, która znajduje się w mleku ssaków w formie laktozy

Zasadniczo cukry proste nie niosą ze sobą dużej wartości oprócz dodania energii oraz smaku produktom. Nie oznacza to jednak wcale, że nie powinniśmy ich jeść. Najgroźniejsze są cukry proste ze słodyczy czy napojów słodzonych, z kolei mniej szkodliwe te z owoców, ale także powinniśmy jeść je w rozsądnych ilościach.

Cukry złożone

Cukry te, które określane są jako polisacharydy, mają budowę wielocząsteczkową, ponieważ składają się z wielu cukrów prostych złączonych w łańcuchy. Czas ich trawienia jest dłuższy niż cukrów prostych, ponieważ konieczne jest rozłożenie ich na coraz mniejsze cząsteczki. W rezultacie cukry złożone powodują stopniowe uwalnianie się do krwi i poziom glukozy rośnie wolniej i nie spada raptownie.

Polisacharydy są także bogatym źródłem minerałów, błonnika oraz witamin. Wobec tego powinniśmy przede wszystkim wybierać produkty zawierające cukry złożone, na przykład zboża, przede wszystkim w nieprzetworzonym stanie, ponadto ziemniaki, ryż brązowy, kasze, kukurydza, strączkowe jak fasola, groch, ponadto ciecierzycę czy soczewicę.

Wobec tego powinniśmy pamiętać, aby energię pozyskiwać przede wszystkim z produktów z cukrami złożonymi zamiast słodkich przekąsek, które są rekomendowane tylko wtedy, gdy musimy błyskawicznie podwyższyć poziom cukru we krwi, na przykład w trakcie wysiłku fizycznego. Gdy jednak chcemy zadbać o swoją sylwetkę oraz o zdrowie, do diety wprowadźmy przede wszystkim cukry złożone.